خلاقیت
سفینه
بنیاد تخصصی کودک و ولایت
تاريخ : يکشنبه 29 مهر 1396 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : مرتبه

 

به  نام خدا

 

 

دوستان خوب سفینه ای :

چه قدر خوبه که وقتی مطلبی رو از وبسایت ما استفاده می کنید منبع و نام صاحب اثر رو هم ذکر می کنید.

باز هم از امانت داری تون سپاستشویق

تشویقمژده مژده "سفینه" به لطف خدا چند زبانه شد.
از این پس ترجمه(به زبان انگلیسی و عربی) گزارش جشن های بنیاد سفینه رو در وبسایت ببینید.🌺🌹
تشویق

امید است قدمی در زمینه سازی ظهور مولایمان باشد.

با کمال افتخار، به درخواست شما عزیزان، لینک  کانال تلگرامی بنیاد سفینه تقدیم می گردد:

https://telegram.me/bonyadsafineh

(با ما باشید!)چشمکموضوع :
تاريخ : دوشنبه 1 آبان 1396 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : 6 مرتبه

 

تشویقبرایم خیلی جالب بود،بچه ها انگار پلک هم نمی زدند و مشتاقانه قصه ی بچه جوجه تیغی رو گوش می دادند؛

هیپنوتیزمجوجه تیغی  که حرف مامانش رو گوش نمی کرد و به او کمک نمی کرد تا این که مامان جوجه تیغی مریض شد و همه ی تیغ هاش ریخت،بچه جوجه تیغی به اشتباهش پی برد و شروع کرد هوای مامانش رو داشتند. 

​​​​​​

محبتمامانش هم حالش خوب شد و تیغ های جدید در آورد. بچه ها در حال زدن تیغ های مامان جوجه تیغی!

فرشتهجلسه ی امروزمون در مورد،احترام به پدر و مادر بود.

محبتبچه ها سخت مشغول اند تا یه نقاشی خوشگل بکشند و بعد به مامانشون هدیه بدهند و بگویند چه قدر دوستشون دارند.

محبتبچه ها،برای بابا های مهربونشون هم موشک درست کردند و به بهانه ی تست کردن موشک ها،کلی موشک بازی!

فرشتهالهی که تو هر خونه ای، بچه ها،زیر سایه ی مامان و بابا شون شاد و سلامت باشند؛

بچه ها در حال ساخت خونه های خلاقانه و زیبا شون:

مربی: مرثا نورانیموضوع : گروه سفینه(جشن ها ومراسمات ویژه گروه), خلاقیت, پیام شادمانی(کلاس قرآن), قرآن برای کودکان, تربیت دینی, شعر و قصه, بازی و کاردستی
تاريخ : يکشنبه 29 مهر 1396 | نویسنده : یکی از ما
تاريخ : جمعه 27 مهر 1396 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : 13 مرتبه

 

تشویقبرای سرگرم آموزی(Edutainment)،نیازی نیست که وسایل گران قیمت داشته باشید؛ با کمی خلاقیت هم بچه ها رو سرگرم خواهید کرد و هم آموزش های لازم به آن ها خواهید داد؛

تشویقدر این جلسه با جوجه تیغی که روی یونولیت(ظرف غذاهای یکبار مصرف) کشیده بودم،داستان جوجه تیغی که با حیوانات جنگل،خوش اخلاق نبود و به آن ها تیغ می انداخت و دعوا می کرد تا این که دیگر هیچ حیوانی با او دوست نبود و تصمیم گرفت دیگر دعوا نکند و با دیگران با مهربانی رفتار کند و به آن ها سیب بدهد،را تعریف کردم.

هیپنوتیزمسپس،بچه ها در حینی که آیه ی "ولا تنازعوا" رو به همراه شعر اون زمزمه می کردند تیغ های جوجه تیغی(خلال دندان) رو در جاهای مشخص شده قرار می دادند. در این بازی،تقویت هماهنگی چشم و دست و تقویت عضلات ریز انگشتان و تقویت تمرکز رو خواهیم داشت.

اگر با همه، به خصوص برادر و خواهر کوچک تر خود مهربان باشیم و دعوا نکنیم،دنیایی رنگارنگ و زیبا خواهیم داشت به رنگارنگی، این دایره های رنگی!

هیپنوتیزمتغییر زاویه دید،دنیای همه رو عوض خواهد کرد،حتی بچه ها؛ بچه ها با ترکیب رنگ ها هم آشنا شدند.

حالا،برای این تغییر،نیاز به تمرین مهارت حل مساله است؛ بچه ها بازی های متفاوتی رو انجام دادند از جمله ؛ درب تعداد زیادی ماژیک(خشک شده) رو که قاطی شده بود با توجه به رنگ اون ها،سر ماژیک اصلی گذاشتند.

مربی: مرثا نورانیموضوع : گروه سفینه(جشن ها ومراسمات ویژه گروه), خلاقیت, پیام شادمانی(کلاس قرآن), قرآن برای کودکان, تربیت دینی, بازی و کاردستی
تاريخ : پنجشنبه 27 مهر 1396 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : 406 مرتبه

 

بعد از سلام و احوال پرسی و قبولی گفتن عزاداری ها،بچه ها با صدای گریه ی دختر کوچولویی رو به رو شدند و آغازی برای دیدن نمایش کوتاه و تاثیرگذار «قاصدک» با هدف الگوسازی برای کودکان متناسب با سن و شرایط آنان و این که اگر امروز از رقیه ی سه ساله ی امام حسین(ع) یادمی کنیم قرار است چه تاثیری در زندگی امروز ما و کودکانمان داشته باشد.

بچه ها قرار شد با کارهای خوبشان رقیه کوچولو رو یاری کنند،کارهایی مانند:گوش دادن به حرف پدر و مادر و مربیانشان،سلام دادن،خوش اخلاقی و بهانه نگرفتن در خرید و مهمانی ها و....

بعد آشنانی با عموی مهربون رقیه کوچولو؛«عمو عباس شجاع و قهرمان»  و یار عمو عباس شدن و بازی آوردن آب با مشک و رساندن به در خیمه ها.

بعد مسابقه ذکر نفس گیری «یا رقیه» و متبرک شدن مجلس به ذکر اهل بیت از سمت فرشته های پاک و معصوم زمینی.

بعد بازی پیدا کردن تفاوت ها ی دو عکس عزاداران کوچولوی امام حسین(ع) برای افزایش دقت و تمرکز بچه ها و ایجاد رغبت و انگیزه در شرکت در مجالس اهل بیت به صورت غیر مستقیم رو داشتیم.

بعد، گروه سرود از خود بچه های پیش دبستانی.

بازی «ببین و بگو » و «چی تو دستت هست؟» هم با استقبال خوب بچه ها رو به رو شد.

سینی که شامل عبا،پلاک،سربند،شال عزاداری،مشک،چفیه و..بود به بچه ها نشان داده شد و حالا بدون دیدن باید می گفتند که در سینی چه دیده اند.

توی بازی«چی تو دستت هست؟» هم،یکی از وسایل داخل سینی با چشم بسته به بچه ها داده می شد و آن ها باید حدس می زدند که کدامیک از وسایل در دستشان قرار دارد.

نوحه های کودکانه در مورد حضرت رقیه(س) و امام حسین(ع) هم دربین بازی ها خوانده می شد و بچه ها سینه زنی می کردند.

در پایان هم سلام کودکانه به امام حسین و دعای سلامتی امام زمان با بیانی کودکانه داشتیم.

با تشکر از سر کار خانم فراهانی و دوستان و همکارانشون در ناحیه حمزه سید الشهدا( آزادی) و حوزه 210 شفیع

ایده و اجرا:مرثا نورانی

همکار مجری: الهه مهدیان

(سپاس از همه ی کسانی که در اجرای برنامه به نوعی زحمت کشیدند.)موضوع : گروه سفینه(جشن ها ومراسمات ویژه گروه), خلاقیت, ماه محرم و صفر , تربیت دینی, بازی و کاردستی, مناسبت های مذهبی
تاريخ : چهارشنبه 26 مهر 1396 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : 413 مرتبه

 

فرشتهبعد از سلام و احوال پرسی و قبولی گفتن عزاداری ها و شنیدن سرودملی کشورمون،بچه ها با صدای گریه ی دختر کوچولویی رو به رو شدند و آغازی برای دیدن نمایش کوتاه و تاثیرگذار «قاصدک» بود با هدف الگوسازی برای کودکان متناسب با سن و شرایط آنان و این که اگر امروز از رقیه ی سه ساله ی امام حسین(ع) یادمی کنیم قرار است چه تاثیری در زندگی امروز ما و کودکانمان داشته باشد.

فرشتهبچه ها قرار شد با فوت کردن قاصدک به کنار رقیه کوچولو بروند و با کارهای خوبشان او را یاری کنند،کارهایی مانند:گوش دادن به حرف پدر و مادر و مربیانشان،سلام دادن،خوش اخلاقی و بهانه نگرفتن در خرید و مهمانی ها و....

فرشتهبعد آشنایی با عموی مهربون رقیه کوچولو؛«عمو عباس شجاع و قهرمان»  و یار عمو عباس شدن و بازی آوردن آب با مشک و رساندن به در خیمه ها رو داشتیم.

فرشتهسپس،مسابقه ذکر نفس گیری «یا رقیه» و متبرک شدن مجلس به ذکر اهل بیت از سمت فرشته های پاک و معصوم زمینی.

فرشتهبازی پیدا کردن تفاوت ها ی دو عکس عزاداران کوچولوی امام حسین(ع) برای افزایش دقت و تمرکز بچه ها و ایجاد رغبت و انگیزه در شرکت در مجالس اهل بیت به صورت غیر مستقیم رو داشتیم.

فرشتهبرنامه ی بعد، گروه سرود از خود بچه های پیش دبستانی.

فرشتهبازی «ببین و بگو » و «چی تو دستت هست؟» هم با استقبال خوب بچه ها رو به رو شد.

سینی که شامل عبا،پلاک،سربند،شال عزاداری،مشک،چفیه و..بود به بچه ها نشان داده شد و حالا بدون دیدن باید می گفتند که در سینی چه دیده اند.

فرشتهتوی بازی«چی تو دستت هست؟» هم،یکی از وسایل داخل سینی با چشم بسته به بچه ها داده می شد و آن ها باید حدس می زدند که کدامیک از وسایل در دستشان قرار دارد.

فرشتهلی لی حوضک عاشورایی «بنیاد سفینه» و هم زاد پنداری بیشتر بچه ها با رقیه کوچولوی امام حسین(ع) از زبان گنجشک کوچولو برای بچه ها دل نشین بود.

فرشتهنوحه های کودکانه در مورد حضرت رقیه(س) و امام حسین(ع) هم دربین بازی ها خوانده می شد و بچه ها سینه زنی می کردند.

فرشتهدر پایان هم سلام کودکانه به امام حسین و دعای سلامتی امام زمان با بیانی کودکانه داشتیم.

با تشکر از سر کار خانم پور جم و دوستان و همکارانشون در مسجد امام صادق(ع) در فلکه دوم صادقیه (ناحیه شهید باهنر)

ایده و اجرا:مرثا نورانی

همکار مجری: حمیده تقی زاده

(سپاس از همه ی کسانی که در اجرای برنامه به نوعی زحمت کشیدند.)موضوع : گروه سفینه(جشن ها ومراسمات ویژه گروه), خلاقیت, ماه محرم و صفر , تربیت دینی, بازی و کاردستی, مناسبت های مذهبی
تاريخ : سه شنبه 18 مهر 1396 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : 48 مرتبه

 

 

بچه ها،کنترل بازی کردند.کسی که آیه رو بخوبی تکرار کرده بود،کنترل رو در دست می گرفت و به بچه های دیگر می گفت چه کاری رو انجام بدهند؛ به جلو بروند،عقب بروند،بایستند،مسواک بزنند،نقاشی بکشند،آیه ی مد نظر رو تکرار کنند و..

در مورد نعمت های خوبی که خدا به همه ی ما داده صحبت کردیم و عکس بعضی از نعمت ها رو،روی ظرف یک بار مصرفمون کشیدیم و با کشیدن هر نقاشی، خدا رو به خاطر اون نعمت شکر کردیم. بچه ها در حالی که مربی آیه رو تکرار می کرد،ظرفی که تصاویر نعمت ها روی اون بود رو دست به دست می کردند،هر کس پایان آیه ظرف دستش بود،باید آیه رو تلاوت می کرد.

​​​​​

نقاشی جادویی مثل همیشه برای بچه ها جذاب بود؛ماژیکی که از وسط یک ظرف یکبار مصرف رد شده بود و جلوی دید رو می گرفت تا بچه ها قدر چشم ها شون رو بیشتر بدونند.

​​​​​​

بچه ها ماکارونی ها رو از سوراخ های سبد رد کردند و با خورده های آن کاردستی درست کردند.

مربی: مرثا نورانیموضوع : گروه سفینه(جشن ها ومراسمات ویژه گروه), خلاقیت, پیام شادمانی(کلاس قرآن), قرآن برای کودکان, تربیت دینی, بازی و کاردستی
تاريخ : شنبه 15 مهر 1396 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : 51 مرتبه

 موضوع : خلاقیت, مناسبت های ملی, بازی و کاردستی
تاريخ : 9 مهر 1396 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : 392 مرتبه

سلام وقت بخیرآرام

چشمکمن برای نهادینه سازی رابطه متقابل امام حسین (ع) و امام زمان (عج )برای نونهالان قالب بازی رو انتخاب کردم .
تشویقبازی در قالب بازی عمو زنجیر باف قدیم خودمون هست☺ که بچه ها مشارکت دارن و ازشون پرسش میشه پاسخ میدن و عملا با بازی ومتنِ شعرِبازی ؛پیام های قیام عاشورای امام حسین (ع) را دریافت میکنن . و براشون هدف امام حسین از قیام وشهادتشون روشن میشه .

نتیجه تصویری برای عموزنجیرباف

تشویقدر مرحله های بعدی بازی به بیان ویژگی یاران وسربازان امام حسین (ع) و ویژگی مشترک امام زمان(عج) پرداخته شده و در مرحله آخر بازی هم به شباهت قیام امام حسین (ع) و امام زمان (عج ) و هدف مشترک ایشان اشاره شده، البته همه این مفاهیم بازبان کودکانه و با ایجاد هیجان و شادی و نشاط، بازی رو جذاب میکنیم .

چشمکدر طول هفته با بچه ها این بازی رو در اوقاتی که بچه ها پذیرش دارن تکرار میکنیم.وصد البته به صورت مرحله ای به خاطر طولانی بودن متن و حوصله کم بچه ها در آموزش ،یعنی اینکه مرحله به مرحله بازی رو تثبیت میکنیم و مفاهیم رو انتقال میدیم.☝🏻 ونکته ☝🏻مهم و قابل توجه اینه که ☺به خاطر اینکه بچه های مهد ما از روز اول خودشون رو سربازان امام زمان شناختن و میدونن، اسم بازی رو هم اسم خودشون نامگذاری کردیم و یه بازی به اسم خودشون به ثبت رسوندیم😄
اسم بازی : سرباز کوچیکای آقا
بچه ها دست همو میگیرن و حلقه میشن 😊
🔷بازی دارای سه مرحله است.
🔹مرحله اول: معرفی امام حسین علیه السلام،کربلا و هدف قیام امام حسین علیه السلام.
🔹مرحله دوم: معرفی ویژگی مشترک یاران امام حسین و امام زمان علیهما السلام.
🔹مرحله سوم: ویژگی مشترک امام حسین و امام زمان علیهما السلام و هدف مشترکشان.
🔷مرحله اول:

نتیجه تصویری برای عموزنجیرباف
مربی :آی بچه های باصفا! بچه ها:بله 
مربی:سرباز کوچیکای آقا! بچه ها:بله
مربی: میاید بریم به کربلا؟ بچه ها:بله
مربی: بریم به دشت لاله ها؟ بچه ها:بله
مربی: بگم که کربلا کجاست؟ بچه ها:بله بگو و بله بگو
مربی: کربُبلا جاییه که امام حسین شهید شده ،با بچه هاو خواهرش بادوستاوبرادرش
به خاطر دین خدا رفته به جنگ دشمنا،جنگیده با آدم بدا بعضیاشون شهید شدن بعضیاشون اسیر شدن تو کربلا،تابدیها تموم بشه - زنده بشه دین خدا. 
بچه هامیچرخن ومیخندن و میگن: امام حسین دوست داریم امام حسین دوست داریم(تکرار)( منظور لبیکَ یا حسین هست به خاطر قابل درک بودن برای بچه ها نمیگیم )

نتیجه تصویری برای عموزنجیرباف
🔷مرحله دوم بازی: 
مربی :آی بچه های باصفا! بچه ها:بله
مربی: سرباز کوچیکای آقا! بچه ها:بله
مربی: امام حسین رو دوست دارید؟ بچه ها:بله
مربی: میخواید که یاورش باشید؟ بچه ها:بله
مربی: یار دلاورش باشید؟ بچه ها:بله
مربی :مثل یارای با وفاش همراه ویاور باشید؟ بچه ها: بله 
مربی:یار امام حسین ما چطوری بود؟
آی بچه ها میخوایدبگم؟ بچه ها:بله بگوو بله بگوو
مربی:هم قوی بودو هم شجاع بود،باوفا بود مهربون و باخدابود.
مربی:شما هم میخواید مثل یارای باوفاش همرا ه پسرش باشید؟ بچه ها:بله
باید که کار خوب کنید ،حرف خدا روگوش کنید،امام زمان ویاد کنید، اورو فراموش نکنید،یه وقتی تنهاش نزارید!؛
بچه ها میچرخن و میخندن 😄میگن : امام حسین دوست داریم ،امام زمان منتظریم (تکرار) (به جای لبیک یا حسین و لبیک یا مهدی)

نتیجه تصویری برای عموزنجیرباف
🔷 مرحله سوم بازی
مربی :آی بچه های باصفا! بچه ها:بله
مربی: سرباز کوچیکای آقا! بچه ها:بله
مربی: امام زمان رو دوست دارید؟ بچه ها:بله
مربی:میخواید که یاورش باشید ؟ بچه ها:بله
مربی:یار دلاورش باشید‌؟ بچه ها:بله
مربی: بیاید باهم دعا کنیم ابر سیاه کنار بره امام زمانمون بیاد ،تموم شه انتظار ما چون که اگه آقا بیاد مثل بابای مظلومش به خاطر دین خدا میجنگه با آدم بدا ،تا بدی ها از بین بره دنیا پر از خوبی بشه دین خدا پیروز بشه.
بچه ها میچرخن و میخندن و با نشاط و هیجان میگن😄: منتظریم یا مهدی منتظریم یا مهدی (تکرار)(به جای لبیکَ یا مهدی)

مطلب ارسالی از طرف دوست خوب بنیاد سفینه سرکار خانم زهرا فریاد رس مربی مهد یاران آفتاب از استان همدان شهرستان نهاوند بود که بسیار ازشون سپاس گزاریم.موضوع : گروه سفینه(جشن ها ومراسمات ویژه گروه), خلاقیت, ماه محرم و صفر , تربیت دینی, بازی و کاردستی, مناسبت های مذهبی
بازدید : 360 مرتبه

 

فرشتهبچه ها،ابتدا براشون در مورد ذوالجناح(اسب امام حسین(ع)) توضیحاتی داده شد؛

چشمک این که ذوالجناح یعنی دارای دو بال و چون این اسب مهربون خیلی سریع می دویده برای او این اسم انتخاب شده،سپس بچه ها با کمک مربیان خود،با خمیر بازی مشغول ساخت عروسک ذوالجناح شدند،کوچولوهای هنرمند،شاهکار کردند.

بعد،با استامپ زدن و گرفتن سر بند،در سپاه یاوران امام حسین(ع) ثبت نام کردند  و وارد سالن نمایش شدند.

توی سالن با یه پروانه کوچولویی مواجه شدند که از کنار رود فرات پیش بچه ها اومده بود و دلش می خواست از بچه ها بپرسه که درس ها و پیام های عاشورا چی بوده؟ که اکثر بچه ها به درستی به این سوال جواب دادند.

قرار بود حداقل چهار مورد از پیام های عاشورا در ذهن بچه ها،برای همیشه به یادگار بماندپس همه با هم شعر کودکانه ی زیر رو حفظ کردیم:

حسین عزیز دل ها  وقتی رسید به کربلا

گفت که اگه بمیرم  ظلم نمیپذیرم

آمده ام به کربلا  زنده کنم دین خدا

بدی ها رو جدا کنم  خوبی ها رو صدا کنم

صلح و صفا به پا کنم

سپس،برای ملکه شدن این پیام ها از 4 لیوان یک شکل با رنگ گل های متفاوت استفاده کردیم،وقتی لیوان نارنجی با گل زرد را به بچه ها نشان می دادیم همه با هم باید می گفتند:نپذیرفتن ظلم،لیوان با گل قرمز: زنده کردن دین اسلام،گل صورتی: صدا کردن خوبی ها(امر به معروف) گل نارنجی: جدا کردن بدی ها(نهی از منکر)،بدین ترتیب این چهار پیام عاشورا در ذهن بچه ها حکاکی شد.

خیلی دلم می خواست که بچه ها یک کلام و حدیث از امام حسین(ع) رو از برنامه به یادگار ببرند،پس حدیث زیر رو با بچه ها به صورت آهنگین به همراه شعر و توضیحش کار کردیم و جایزه هر کس که یاد می گرفت این بود که بیاید و با چوب ماهیگیری،ماهیگیری کند.

بعد،مسابقه ی نفس گیری ذکر "یا حسین" رو داشتیم که با استقبال بی نهایت بچه ها روبه رو شد.

بعد هم،بازی "با چشم بسته بگو چی تودستت هست ؟" رو داشتیم که از اشیایی که در این ایام ازشون استفاده میشه؛مثل زنجیر،سربند و... در این بازی برای حدس زدن بچه ها به کار گرفته شده بود.

در پایان هم سلام کودکانه به مولا حسین(ع). 

اجرا: مرثا نورانی

همکار مجری: الهه مهدیان

ایده پردازان: مرثا نورانی،ساجده طالبی

با تشکر از تمامی همکاران گرامی در کانون فرهنگی قطعه ای از بهشت(آقای اصلانی،خانم ها توپچی،صادقی،رضایی و....) موضوع : گروه سفینه(جشن ها ومراسمات ویژه گروه), خلاقیت, ماه محرم و صفر , تربیت دینی, شعر و قصه
تاريخ : شنبه 8 مهر 1396 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : 1852 مرتبه

 

 

روی پروانه ها نام شهدا و اسرای کربلا نوشته شده.

پروانه های سبز نماد شهدا و اسرای هاشمی هستند. 

منبع: گروه تلگرام سرباز کوچکموضوع : خلاقیت, ماه محرم و صفر , بازی و کاردستی, مناسبت های مذهبی
تاريخ : شنبه 8 مهر 1396 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : 1656 مرتبه

 موضوع : خلاقیت, ماه محرم و صفر , تربیت دینی
بازدید : 2309 مرتبه

 

 

فرشتهبخش اول:

مجری،فانوس به دست و در حالی که با دوربین،نظاره گر است،خیلی ملتهب و پریشان وارد صحنه

می شود و دکلمه وار می گوید:

دویدم  و دویدم. به کربلا رسیدم

کنار چشمه ی آب،یه مشک خالی دیدم 

فرشتهبعد مجری،همان طور که  با دوربین در حال دیدن دور دست هاست،با صحنه ی عجیبی رو به رو میشود

برای این که مطمئن شود درست دیده است دوربین رو به کناری می گذارد و چشمانش رو می مالد و 

می گوید: دارم خواب می بینم،خدای من! این همه بچه این جا چی کار می کنند؟ بچه ها کی اومدید

اینجا؟ سلام،عزاداری هاتون قبول باشه( قاعدتا جواب بچه ها رو داریم.) وبعد در مورد ویژگی  منحصر

به فرد دوربینش توضیح می دهد که با آن می تواند وقایع تاریخی رو ببیند . 

فرشتهدوباره با دوربینش به خیمه ها و چشمه نگاه می کند واین بار،ریتمیک می خواند:

دویدم و دویدم  به کربلا رسیدم

کنار چشمه ی آب ،یه مشک خالی دیدم

مشک رو دادم به زمین

زمین به من لاله داد

لاله به رنگ خونه

تو گوش من،می خوانه:

حسین حسین غریبه

حسین حسین شهیده(۲)

فرشتهمجری در حالی که حسین حسین غریبه....رو می خواند سینه می زند و جمع رو با خود همراه

می کند وبعد از بچه ها می خواهد تا به صورت دایره وار ،دست در دست هم این شعر رو بخوانند

و مطابق شعر عمل کنند؛مثلا کنار چشمه روی زمین بنشینند و

فرشتهدستان خودشون رو به شکل لاله در بیاورند.

فرشتهو بعد هم بازی عمو عباس جون،به علقمه رفتین ؟ رو انجام دادند. 

فرشتهاین هم از شعر بازی:

  

فرشتهبرای برقراری نظم مجدد هم، نوحه کودکانه زیر خوانده شد:

فرشتهبخش دوم:

مجری دوباره با دوربینش به خیمه ها نگاه می کنه و می گه:

شب عاشورا است،همه تو خیمه نشستند درست مثل شما ،که این جا نشستید،امام حسین(ع)در حال صحبت هستند

 امام  گفتند: «هر کس می خواهد بره می تواند بره...»،همه جا رو هم تاریک کردند تا هرکس می خواهدبرود راحت برود و خجالت نکشد.

فرشتهمجری اشاره به فانوسی که در دستش هست می کنه و می گه:«بذارید،اصلا من هم فانوسم رو خاموش کنم.»(فضای سالن خاموش می شود.)

مجری ادامه می دهد:فقط یارای واقعی امام موندند.

امام می گفتند: «هل من ناصرٍ ینصرنی؟»، «کیست مرا یاری کند؟»

مجری با هیجان و احساس ازبچه ها می پرسد:اگه ما اون جا بودیم می موندیم؟ یا می رفتیم؟(2)

فرشتهبچه ها شما دوست داشتید به امام حسین کمک کنید؟ اگر بله ، پس با کارهای خوبتان می توانید همین الان هم امامتون را یاری کنید و بچه ها شروع  می کنند به گفتن کارهای خوب و یکی یکی یاوران کوچولوی امامشان می شوند .

فرشتهمجری تعدادی از بچه ها رو انتخاب می کند برای مسابقه ی «رسوندن آب به خیمه ها»:

 یار های عمو عباس،مشک در گردن ،بایستی از تمامی موانع بگذرند و خودشان را به چشمه برسانند و بعد از پر کردن مشک به داخل خیمه بروند.

تشویقی که بچه ها دوستان خودشان را می کردند و فضا را هیجان انگیز تر وبه یادماندتی می کرد این بیت بود:

 یار عمو عباس باش    زرنگ و پر تلاش باش    عمو عباس پیروزه      قهرمانه هر روزهادامه مطلب...

موضوع : گروه سفینه(جشن ها ومراسمات ویژه گروه), خلاقیت, ماه محرم و صفر , تربیت دینی
تاريخ : پنجشنبه 6 مهر 1396 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : 489 مرتبه

 

لبخندمجری پشت بلندگو،بدون این که بچه ها،او را ببینند می گوید:"هل من ناصر ینصرنی؟" "کیست مرا یاری کند؟(3)"

فرشتهمجری فانوس به دست و رو به بچه ها می کند و در ادامه می گوید:"شب عاشورا بود،همه داخل خیمه بودند،امام رو کرد به یارانش و گفتند:"هرکس می خواهد برود،برود. " همه جا را تاریک کرده بودند تا کسی که می خواهد برود خجالت نکشد. مجری اشاره به فانوسش می کند و می گوید:"بگذارید،من هم فانوس را خاموش کنم."(فضای نور سالن کم می شود.) امام حسین(ع) رو به همه ی یاران فرمودند:"هل من ناصر ینصرنی؟ کیست مرا یاری کند؟"

مجری:"بچه ها اگه ما اون جا بودیم،می رفتیم یا می ماندیم؟ اگر می ماندیم،بله درسته ما همین الان هم می توانیم اماممون رو یاری کنیم،هر کس بگوید چگونه امام خود را یاری می کند."

فرشتهجواب های بچه ها قابل تامل بود:" گوش دادن حرف پدر و مادر،احترام به بزرگترها،درس خواندن،خوش اخلاقی و...

فرشتهدر بخش بعدی،برگه تفاوت ها رو داشتیم،پنج گروه دو نفره از بچه ها تشکیل دادیم. برگه ها شامل دو دسته عزاداری از کودکان بود که این دو تصویر پنج تفاوت با هم داشتند و هر گروه باید به یک تفاوت اشاره می کردند که انصافا،بچه ها این مرحله رو به خوبی انجام دادند.

فرشتهبازی بعدی نیاز به دقت و تمرکز داشت،بچه ها باید به متنی که توسط مجری خوانده می شد دقت می کردند و هر وقت نام امام حسین(ع) را با عبارات متفاوت مثل امام سوم ما،ابا عبدالله،سید الشهدا و... می شنیدند،"یا حسین" بلند می گفتند و هر وقت نام حضرت عباس(ع) "یا عباس" بلند و هر وقت نام حضرت زینب(س) را می شنیدند،"یا زینب" بلند می گفتند.(ایده این بازی از دوست خوبمان خانم جلالی است.) واما متن:

فرشتهامام حسین(ع)،روز دوم ماه محرم به کربلا رسیدند.دشمنان جلوی حرکت ابا عبدالله را گرفتند و گفتند که یا به یزید قول همکاری بده و یا با تو می جنگیم.سید الشهدا چون می دانست یزید انسان بدی است حاضر به همکاری نشدند و به مبارزه با دشمن پرداختند.

فرشتهبردار امام حسین(ع)،حضرت ابوالفضل العباس،علمدار کربلا،در کنار مولا و برادر خود به پاسداری از اسلام و دستورات خداوند پرداخت.

حضرت زینب(س)،بانوی صبر و استقامت،در خیمه ها مراقب کودکان بود.

مبارزه ی حسین بن علی و سپاه یزید،دهم ماه محرم اتفاق افتاد و به همین دلیل،روز عاشورا،یعنی روز دهم،در دنیا معروف شد.

زینب(س)،خواهر حسین بن علی، در هنگام اسارت در دفاع از امام و مولای خود و رساندن پیام عاشورا بسیار نقش داشت.

قمر بنی هاشم،پسر ام البنین، در دهم محرم، در حال آوردن آب از رود فرات برای کودکان لب تشنه به شهادت رسید.

روز عاشورا،روز مبارزه خوبی و بدی بود و روزی بود که امام سوم(ع) راه نجات از دشمنان را به همه مردم یاد داد.

عمه ی مهربان سادات،دختر امیر المومنین،دست همه ی ما؛کودکان خیمه ی هیات امام حسین(ع) را بگیر،الهی آمین.

بعد مجری،از اطلاعات همین متن از بچه ها سوال پرسید.

بعد بچه ها از کتاب"زیارت عاشورا برای کودکان" که تنها 7 فراز کوتاه از زیارت عاشورا به همراه عکس و شعر برای کودکان آورده شده رو خواندند و به شکل زیر به امام مهربان خود سلام دادند:

سلام امام حسین (ع) جون

ای امام مهربون

ما شما رو دوست داریم

دعا کنید برامون

اجرا: مرثا نورانی

ایده: ساجده طالبی،مرثا نورانی

همکار مجری: الهه مهدیان

با سپاس از دوستان خوب بنیاد سفینه در کانون فرهنگی قطعه از بهشت(آقای اصلانی،خانم ها توپچی،رضایی،صادقی و...)موضوع : گروه سفینه(جشن ها ومراسمات ویژه گروه), خلاقیت, ماه محرم و صفر , تربیت دینی, مناسبت های مذهبی
بازدید : 2347 مرتبه

 

 

این یه بازیه کودکانه است که قصه ی کربلا رو با زبانی روان و قابل فهم برای کودک بیان می کنه. توی این بازی  تمرکز کودکان هدف قرار داده شده و تلاش شده که با تکرار ذکر های یا حسین(علیه السلام)،یا زینب(سلام الله علیها) و یا عباس، برای کودکان انسی با این سه بزرگوار به وجود بیاره و نام های این عزیزان رو در خاطر کودکان ماندگار کنه و با محتوای داستان، شناخت هرچه بیشتر این عزیزان و واقعه ی کربلا رو برای کودکان فراهم کنه و این بازی بسیار خلاقانه و کاربردیه و پیشنهاد می کنیم در صورت امکان این بازی رو با کودکان انجام بدین. امیدواریم مفید باشه.

بچه ها به سه گروه تقسیم می شوند:

گروه امام حسین(علیه السلام)،عمه زینب(سلام الله علیها)،عمو عباس

داستانی در مورد عاشورا خوانده می شود و هر گروه ،قسمتی که مربوط به آن ها بود باید: یا حسین(علیه السلام)،یا زینب(سلام الله علیها)،یا عباس می گفتند؛

مثال: هر جای داستان ، امام سوم ما،سید الشهدا و... گفته می شد،گروه امام حسین(علیه السلام)،باید یا حسین(علیه السلام) بلند می گفتند و یا هر جایی که می شنیدند:سقای کربلا، برادر امام حسین(علیه السلام)....،گروه عمو عباس باید یا عباس بلند می گفتند و ...ادامه مطلب...

موضوع : گروه سفینه(جشن ها ومراسمات ویژه گروه), خلاقیت, ماه محرم و صفر , تربیت دینی, شعر و قصه, بازی و کاردستی, مناسبت های مذهبی
صفحه قبل 1 2 3 4 5 6 7 ... 15 صفحه بعد
درباره وبلاگ

«بنیاد تخصصی کودک و ولایت سفینه» در نظر دارد با استفاده از شیوه های گوناگون جذاب و تجربه شده، کودکان مسلمان شیعه را با مفهوم ولایت و با اولیای دینی خود آشنا کند، انس دهد و آموزه های ایشان را به آنان منتقل کند. این بنیاد اهداف ذیل را دنبال می کند: ۱- کسب رضایت خداوند سبحان و اولیای او ۲- تربیت جامعه مهدوی در راستای زمینه سازی ظهور حضرت ۳- آشنا کردن کودکان با مفهوم ولایت و با اولیا دینی ۴- ارائه الگوی سبک زندگی اسلامی برای کودکان و خانواده ها در زمینه ی تربیتی ۵- آشنا کردن کودکان و والدین با فرهنگ اسلامی و نظریه های تربیت دینی ۶- ارائه راهکارهای عملیاتی و اجرای نظریه های تربیت دینی ۷- پرورش علمی و هنری و ادبی کودکان ۸- پرورش خلاقیت در کودکان ۹- جهاد فرهنگی در عرصه جنگ نرم. دوستانی که تمایل دارند با « بنیاد سفینه» ارتباط بگیرند،در قسمت نظرات،به ما اعلام کنند. با تشکر

موضوعات
آخرین مطالب
لینک دوستان
آرشیو مطالب
پيوند هاي روزانه
آمار سايت
افراد آنلاین : 19 نفر
بازديدهاي امروز : 2021 نفر
بازديدهاي ديروز : 3131 نفر
بازدید هفته قبل : 2021 نفر
كل بازديدها : 3852843 نفر
امکانات جانبی