تربیت دینی
سفینه
بنیاد تخصصی کودک و ولایت
تاريخ : دوشنبه 27 دی 1395 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : مرتبه

 

به  نام خدا

 

 

 

دوستان خوب سفینه ای :

چه قدر خوبه که وقتی مطلبی رو از وبسایت ما استفاده می کنید منبع و نام صاحب اثر رو هم ذکر می کنید.

باز هم از امانت داری تون سپاستشویق

با کمال افتخار، به درخواست شما عزیزان، لینک  کانال تلگرامی بنیاد سفینه تقدیم می گردد.

https://telegram.me/joinchat/BID9ojwDXxMTwlSjyn-B1g

 

 

(با ما باشید!)چشمکموضوع :
تاريخ : دوشنبه 4 بهمن 1395 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : 2201 مرتبه

 

تشویقزمستونم بهاره!تشویق

محبتواااای  عجب نمایشگاه دهه ی فجری!تشویق

(متعلق به بچه های مهد کودک مسجد ولیعصر شهرک محلاتی تهران)

چشمک یه عالمه گل لاله اریگامی

محبتبچه ها با تمام وجودشون به امام خمینی،گل تقدیم کردند.محبت

تشویقداستان انقلاب و دهه ی فجر رو کودکانه شنیدند؛اون ها هم مثل مردم سال57

مسیر ورود امام رو گل باران کردند.ادامه مطلب...

موضوع : گروه سفینه(جشن ها ومراسمات ویژه گروه), تربیت دینی, مناسبت های مذهبی, دهه ی فجر, مناسبت های ملی
تاريخ : دوشنبه 4 بهمن 1395 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : 1974 مرتبه

چشمکسلام. این بازی، از روی بازی گرگم و گله می برم طراحی شده که یه سری تغییرات توش اتفاق افتاده تا بازی، یه بازی دهه ی فجری بشه.

سوالتوی این بازی یکی از مربیان نقش روای رو بازی می کنه و شروع می کنه به روایت کردن این قضیه که یه روزی توی کشور ما، یه شاهی زندگی می کرد  که خیلی آدم ِبد و زورگویی بود و  همیشه  مردم رو اذیت می کرد. بعدش مردم ما چون خیلی زرنگ و با هوش بودن با خودشون گفتن چی کار کنیم، چی کار نکنیم که بتونیم این شاه رو از ایران بیرونش کنیم؟

محبتاون موقع ها یه نفر به نام امام خمینی(قدس سره)، که خیلی آدم خوبی بود و حرفای خدایی می زد، مردم رو راهنمایی می کرد. امام خمینی به مردم گفت که باید با هم متحد شن و با کمک همدیگه و لطف خدا یه کاری کنن که شاه بترسه و فرار کنه. آخه آدم بدایی که زور می گن و بقیه رو اذیت می کنن خیلی آدمای ترسویی هستن. بالأخره مردم با کمک و لطف خدا،راهنمایی های امام خمینی و متحد شدن با هم تونستن شاه زورگو رو از ایران بیرون کنند.

چشمکحالا بیاین ما هم با هم یه بازی کنیم که توش معنای متحد شدن رو یاد بگیریم.

 ادامه مطلب...

موضوع : گروه سفینه(جشن ها ومراسمات ویژه گروه), مناسبت های مذهبی, بازی و کاردستی, شعر و قصه, تربیت دینی, دهه ی فجر, مناسبت های ملی
تاريخ : جمعه 1 بهمن 1395 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : 2154 مرتبه

 

هورااز آسمون دوباره        بارون گل می باره 

هوراتو این هوای برفی  تولد بهاره

  

هوراباد کنکای رنگی            نقل و گل و شیرینی هورا

هوراشروع جشن فجره        لاله ها رو می بینیهورا

تهیه و تنظیم:مرثانورانیموضوع : مناسبت های ملی, , تربیت دینی, شعر و قصه, دهه ی فجر
تاريخ : سه شنبه 28 دی 1395 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : 282 مرتبه

 موضوع : حدیث برای کودکان, تربیت دینی
تاريخ : دوشنبه 27 دی 1395 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : 25 مرتبه

 

تشویقترم جدید کلاس های شیرین تر از عسل آغاز شده و توی این دوره،از احادیث کاربردی قابل فهم برای کودکان از هر یک از معصومین، در آموزش استفاده می کنیم.

فرشتهحدیث پیامبر عزیزمون(ص) در مورد مسواک زدن بود:

لبخندیه آدم خندون روی کاغذ کشیدم و دندان هایش رو با چسب پهن پوشاندم و با ماژیک، دندان های این آدم خندان رو رنگی می کردم و هر کدام از بچه ها که می توانست حدیث مد نظر رو بخواند، می توانست با مسواک، دندان رنگی را سفید و تمیز و پاکیزه کند.

 

قلباین بازی برای بچه ها بسیار جذاب بود وبا استقبال خوبی رو به رو شد.

( ایده ی این بازی از وبلاگ تجربه های قرآنی اقتباس شده است.)

تشویقبازی دیگری که بچه ها انجام دادند؛ "توپ تو دست چه کسی است؟" بود؛حدیث مورد نظر خوانده می شد و توپ در بین دستان بچه ها رد و بدل می شد،وقتی خواندن حدیث تمام می شد،توپ در دست هر کسی می بود او می بایست حدیث و شعر آن را بخواند.

مربی کلاس: مرثا نورانیموضوع : گروه سفینه(جشن ها ومراسمات ویژه گروه), خلاقیت, حدیث برای کودکان, قرآن برای کودکان, تربیت دینی, بازی و کاردستی
تاريخ : شنبه 25 دی 1395 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : 1202 مرتبه

امام2

در ساز و كارهای تربیت نسل منتظر(1)به 4 گام اشاره کردیم و حالا:

گام پنجم

دوران شیردهی

مادرانی كه توفیق دارند از شیری كه محصول لقمه حلال است به فرزند خود بنوشانند، هم چنین مادرانی كه با وضو به فرزند خود شیر می دهند و با ذكر و یاد خدا سینه بر دهان فرزند قرار می دهند، قطعاً در تربیت نسل مهدی باور و مهدی یاور توفیق بیشتری خواهند داشت.

تأثیر شیر مادر در پرورش شخصیت معنوی فرزندان، امری مسلم و غیر قابل انكار است. حكایات زیبایی كه از زندگی برخی علمای بزرگ و مفاخر دینی ما ذكر شده، به خوبی بیانگر نقش شیر مادر در شكل گیری شخصیت معنوی فرزندان است. مادر شیخ انصاری كه فرزندش، از مفاخر بزرگ عالم تشیع است، وی می گوید: «من درباره ی پسرم، توقع بیشتری داشتم؛ زیرا در دو سالی كه او را شیر دادم، هیچ وقت بدون وضو نبودم. حتی در نیمه شب بلند زمستان، یخ حوض را می شكستم و وضو می گرفتم، سپس بچه ام را شیر می دادم. هیچ گاه بدون بسم الله سینه بر دهان فرزندم نگذاشتم.»

هم چنین مادر مرحوم آیت الله مقدس اردبیلی می گوید: «هرگز لقمه ای شبهه ناك نخوردم. قبل از شیر دادن، وضو می گرفتم. هرگز چشم به نامحرم نینداختم و در تربیت او كوشیدم.»

والدین حضرت امام خمینی رحمه الله علیه نیز بسیار كوشیدند برای شیردهی فرزند بزرگوار خود دایه ای بیابند كه از روزی كاملاً حلال استفاده كند. آنان پس از یأس از یافتن چنین دایه ای با خانمی قرار گذاشتند در طول شیردهی این فرزند، حتی یك لقمه از غذای خود استفاده نكند و تمام ارتزاق وی از غذایی باشد كه برای او می آورند.

همه این حكایات زیبا، بر اهمیت دوره شیردهی و تأثیر آن بر شخصیت فرزندان دلالت دارد.

مادری كه شیر او آمیخته با ذكر و یاد حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف است و در طول شیردهی، ذكر و یاد امام زمان خود را بر دل و زبان دارد، قطعاً عشق و علاقه اش به فرزند، منتقل می شود، چرا كه تحقیقات روان شناسان حاكی از این مسئله است كه كلیه عواطف، علقه ها و دل بستگی های مادر؛ هنگام شیر دادن به فرزند هم منتقل می گردد.

گام ششم

القای محبت به ولی خدا در دوران كودكی

در نظام تربیتی اسلام، این نكته مورد تأكید قرار گرفته است كه دوران كودكی، دوران شكل گیری شخصیت دینی، عاطفی، عقلی و... كودك است. روایات در این زمینه دلالت دارند كه در دوران كودكی (هفت سال اول) عنایت خاصی بر مؤانست كودك با مقوله های مذهبی و اخلاقی است.

نظر به محدودیت قدرت درك و فهم كودك از ارزش های اخلاقی و به لحاظ رشد نایافتگی او از لحاظ اجتماعی، بیشترین تلاش مربیان در این مرحله، باید در جهت ایجاد رغبت، علاقه و انس در كودك به ارزش ها و مفاهیم اخلاقی ـ از جمله ارتباط با ولی خدا ـ باشد؛ از این رو كلیه رفتار پدر و مادر ـ به ویژه مادر كه در این دوره، بیشترین ارتباط را با فرزند دارد ـ در شكل گیری شاكله شخصیتی فرزند مؤثر است. به تعبیر متخصصان تعلیم و تربیت، كودك، بسان یك دوربین فیلم برداری بسیار دقیق، مشغول فیلم برداری هوش مندانه از رفتار مادر است و مادر، بدون این كه درصدد آموزش مفاهیم به فرزند خود باشد، با رفتار و كردار خود، در حال آموزش غیررسمی به فرزند خود است.

در نظام تربیتی اسلام، بر تلفیق جنبه های نظری (گفتاری) و عملی (كرداری) در عرصه تربیت تأكید شده است. تأكید بر یگانگی گفتار و كردار، در همین راستا می باشد. فرایند تربیت در اسلام، فقط به كارگیری الفاظ و عبارات و قاعده های دستور زبانی كه مورد نظر پست مدرنیست ها (نظریه گفتمان) بوده است، محدود نیست؛ بلكه عرصه عمل نیز دارای اهمیت ویژه ای است. چه بسا فهم دقیق دستورات اخلاقی، در ابتدا نیازمند عمل آدمی است. اگر انسان به بعضی دستورات اخلاقی عمل نكند، نمی تواند معنای حقیقی آن را دریابد.این كه پیامبر گرامی اسلام در بسیاری موارد، ابتدا عمل می كرد و از مردم نیز قبل از درك معنای واقعی یك عمل، تقاضای انجام آن عمل را نمی نمود، دلیل اهمیت عمل است.

بنابراین، حقیقت اعمال و رفتار اخلاقی ما، نه به وسیله گفتار و گفتمان كه به واسطه عمل، آشكار می شود. گفتمان و به كارگیری قواعد زبان شناختی، زمینه عمل را بهتر فراهم می نماید؛ اما تربیت ولایی به ـ آن گونه كه فلاسفه تحلیلی به آن اعتقاد دارند – به گفتار محدود نمی شود. رویكردی كه گفتمان را منبع نهایی رفتار اخلاقی معرفی می كند، اخلاق را حقیقتی ناشی از عمل گفتمان و محاوره می داند و اساساً هیچ حقیقتی را در جایگاه حقیقت اخلاقی موجود نمی پذیرد؛ از این رو در این دیدگاه، هیچ گاه اصول اعمال اخلاقی عام و كلی كه هدایت كننده رفتار عام باشد، وجود ندارد و این، چیزی است كه پست مدرنیست ها بر آن تأكید می ورزند.

مادر، باید فرصت طلایی شكل گیری شخصیت فرزند را غنیمت شمرده و پایه ها و بنیان های اعتقادی فرزندش را با ارائه رفتارهای برگرفته از مبانی دینی و اخلاقی، تقویت نماید. او، اگر بنا دارد فرزندی مهدی باور تربیت كند، باید بداند هر چه محبت و دلباختگی و ارتباط قلبی خود او با آن حضرت بیشتر باشد و این علقه، در رفتار وی كه فرزند، شاهد آن است، نمود عینی داشته باشد، به همان میزان می تواند این محبت را بدون آموزش رسمی به فرزند خود انتقال دهد. وقتی فرزند، عشق سرشار مادر به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف را مشاهده می كند وقتی مادر، فضای خانه را به یاد و ذكر حضرت عطرآگین می كند، این فضای آكنده از عشق و محبت، در ساختن شخصیتی محب و عاشق امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف مؤثر خواهد بود. مادر می‌ تواند با رفتار سرشار از عشق و محبت به امام زمان، ایجاد این محبت را از مراحل بسیط و عاطفی در كودك خود شروع كند و زمینه روحی و آمادگی قلبی ارتباط با امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف را در دوره كودكی برای فرزند خود فراهم نماید.

والدین باید برای موفقیت در امر تربیت ولایی به این مهم توجه داشته باشند كه خود آنان، در جایگاه اولین مربی باید، واجد صفات و ویژگی های فكری و رفتاری مشخص باشند؛ چرا كه بخش عظیمی از تربیت ولایی به حوزه های رفتاری عینی و عمل مربوط می شود. باید برنامه تربیتی مادر، متوجه ویژگی ها و رفتارهای عینی و عملی مشخص، مفروض و پذیرفته شده عام باشد، تا بتواند زمینه های لازم را در فرزندان خود برای پذیرش و قبول آن صفات و ویژگی ها فراهم كند.

به بیان دیگر، مادر باید خود به اصول و مبانی تعلیم و تربیت و تربیت یك نسل ولایی، علاوه بر شناخت، التزام داشته باشد.

در حقیقت، فرد به اعتقادات خود، ایمان بیاورد؛ زیرا ایمان، تلفیقی از اعتقاد قلبی و التزام عملی است؛ چرا كه دین، مجموعه ای از گزاره های توصیفی و تجویزی است و گزاره های تجویزی، همان التزام عملی است. در مجموع، مادر باید هم به مبانی و اصول تربیت نسل ولایی معتقد باشد و هم به آنچه معتقد است، التزام عملی داشته باشد. باید توجه داشت كه جنبه التزام عملی در دوران كودكی، بیش از جنبه های دیگر، تأثیر تربیتی دارد. مادر، در جایگاه مدیر داخلی خانواده، می تواند فضای داخلی خانه را به گونه ای مدیریت كند كه این فضا، از طریق ارائه برنامه های عینی و عملی، سرشار از یاد و عشق امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف باشد.

گام هفتم

تعمیق محبت به ولی خدا در دوران نوجوانی

در نظام تربیتی اسلام، دوران نوجوانی، دوران اطاعت است. در این دوره، باید آموزه های دینی، به صورت آمیزه ای از احساس و عقل به فرزندان ارائه شود؛ زیرا در این دوره، فرزندان، نه احساس و عواطف محض هستند و نه برخوردار از قدرت عقلانی كامل؛ از این رو متولیان تربیت باید هنرمندانه با آمیختن عقل و احساس و گره زدن اندیشه و عاطفه و محبت، در پی تعمیق محبت نوجوانان به امام زمان شان باشند.

اگر پدران و مادران توفیق یابند كه در این دوره، عشق همراه با معرفت را در فرزندان خود ایجاد كنند، تا حدود زیادی توانسته اند به رسالت خود در تربیت نسل ولایی عمل نمایند.

یكی از راهكارهای مؤثر برای ایجاد عشق و محبت به ولی خدا در نوجوانان، استفاده از صناعات ادبی، مانند مجاز، تشبیه و استعاره و آرایه های ادبی است؛ چرا كه تأثیر كلام ادبی، موزون و فصیح در نوجوان، بسیار زیاد است. نوجوان در این دوره، به كلام بلیغ و آراسته به زیورهای ادبی، بسیار علاقه مند است.

به ویژه تأثیر عنصر خیال انگیزی ادبی در نوجوان، تأثیر بسیار شگفت و مرموزی دارد. خیال انگیزی، سبب تحریك عاطفه و احساس نوجوان است و موجب افزایش درجه اثرپذیری در او می شود. پاسكال می گوید: «اعتقاد اكثر مردم، تحت تأثیر عاطفه است، نه دلیل و برهان». می توان این نكته را به سخن پاسكال افزود كه حتی عقایدی كه انسان براساس دلیل و برهان می پذیرد، در صورتی از نفوذ و ثبات در روحیه اش برخوردار خواهد شد كه با عاطفه و احساس او آمیخته شود. علامه مظفر تصریح می كند: «تخیل، از مهم ترین عوامل مؤثر بر نفوس است».

طبق نامه ی 31 نهج البلاغه كه منشور تربیتی دین است، آن گاه كه مولای متقیان قصد دارد فرزند خود، امام حسن مجتبی علیه السلام را ـ كه در سنین نوجوانی بود مورد خطاب قرار داده و سفارشات خویش را به فرزندش برساند، به زیبایی از صناعات ادبی اعم از مجاز، تشبیه، استعاره و كنایه استفاده می كند، تا با بهره گیری از فصاحت و بلاغت، حكمت های ژرف و معارف ناب را در قالب های بیانی خیال انگیز، به فرزندش القاء نماید.

به هر حال، از بهترین وسیله ها برای بیدارسازی عواطف نوجوان و تحریك عشق و علاقه او به ولی خدا و امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف استفاده از فنون فصاحت و بلاغت و صناعات ادبی است؛ ادبیاتی كه در این دوره بسیار مورد توجه نوجوان است و ضمیر و باطن او را تحت تأثیر قرار می دهد گفتارهای تربیتی آراسته به آرایه های ادبی و زیور فصاحت و بلاغت، غوغایی در درون نوجوان بر پا می كند كه هیچ ابزاری به این اندازه، برای بیدارسازی فطرت پاك نوجوان مؤثر نمی باشد.

در آموزه های دینی، ضمن این كه محبت اهل بیت علیهم السلام را اساس دین دانسته اند، به محبان آن خاندان نویدهای بسیاری داده اند؛ نویدهایی چون:

هر كس با محبت آل محمد بمیرد، شهید مرده است؛ آمرزیده می میرد؛ با ایمان كامل می میرد؛ فرشته مرگ او را به بهشت مژده می دهد؛ در قبرش دو در به روی بهشت گشوده می شود و قبر او زیارتگاه فرشتگان رحمت الهی می شود.

پدید آورنده : مریم معین الاسلام ، زن منتظر و منتظر پروری صفحه 37، تهیه وتنظیم:مرثا نورانی

 موضوع : تربیت دینی
تاريخ : شنبه 25 دی 1395 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : 1226 مرتبه

امام

 

گام اول انتخاب شایسته

براساس آموزه های تربیتی دین اسلام، پدر، از اركان اساسی تربیت مهدی باور می باشد. در فرهنگ قرآنی و طبق آیه "قوا أنفسكم و أهلیكم ناراً..." پدر متولی و مسئول اصلی تربیت فرزندان می باشد؛ از این رو می بینیم آن گاه كه پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم می خواهد وضعیت اسف بار تربیت دوره آخرالزمان را مطرح كند، می فرماید: «وای بر فرزندان آخرالزمان كه پدران هیچ اقدام مؤثری برای آموزش واجبات دینی به آنها انجام نمی دهند.»

با توجه به تأثیر پدر در تربیت فرزند، مادرانی كه طالب تربیت یك نسل مهدی باور هستند، باید هنگام انتخاب همسر، به این مسئولیت تربیتی توجه داشته باشند و فردی را برگزینند كه ولایت مدار و از خانواده ای اصیل باشد كه عشق و محبت به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف در او نهادینه شده باشد؛ زیرا پدری كه خود برخوردار از عشق و محبت به امام زمانش نباشد، نمی تواند در ایفای رسالت تربیت نسل مهدی باور توفیقی داشته باشد از سوی دیگر، تقید پدر در رعایت حلال و حرام الهی ـ به ویژه تقید به تهیه روزی حلال برای خانواده ـ در دین دار كردن فرزندان و تربیت نسل ولایی، فوق العاده مؤثر است.

بدین سبب، اولین گام برای تربیت نسل ولایی، انتخاب همسری ولایت مدار است كه در آینده بتواند پدری موفق در تربیت نسل ولایی باشد.

در مجموع، در رهنمودهایی كه از سوی پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله و سلم و امامان معصوم علیهم السلام در این باره رسیده، معیارهایی بسیار اساسی برای انتخاب همسر مطرح شده است كه توجه و عمل به آن، هنگام انتخاب همسر، بسیار راه گشاست. به امید آن كه در هنگام انتخاب با توجه به این معیارها دست به مهم ترین انتخاب در زندگی بزنیم.

گام دوم

توجه به آموزه های دینی هنگام انعقاد نطفه

زندگی یك موجود جاندار از لحظه لقاح آغاز می شود. از همین لحظه است كه مرد و زن، عنوان پدر و مادر یافته و ایفای نقش حساس و جدیدی را بر عهده می گیرند. این دوره نه ماهه در حیات آدمی، بسیار مهم و تعیین كننده است. هر گونه كوتاهی والدین ـ به ویژه مادر ـ گاهی عواقبی غیر قابل جبران دارد.

حالت هیجانی و عاطفی در لحظه انعقاد نطفه، رؤیاها و خیال پردازی های مادری در جنین تأثیر مستقیم دارد.

براساس آموزه های دینی، یكی از مراحلی كه می تواند در تكون شخصیت دینی و ولایی فرزندان مؤثر باشد، مرحله انعقاد نطفه است؛ از این رو در شرع دستور‌های زیادی برای این مرحله صادر شده است كه توجه به آنها می تواند گامی مؤثر برای تربیت نسل ولایی باشد.

انتخاب زمان و شرایط روحی و روانی مناسب و توجه به خدا هنگام انعقاد نطفه، از دستوراتی است كه وارد شده است؛ از این رو جا دارد پدران و مادران، در این باره مطالعه و بررسی كنند و با توجه به این آموزه های دینی، به انعقاد نطفه فرزند خود اقدام نمایند.

روایاتی كه تأكید می كند هنگام خستگی زیاد یا در ساعات اولیه شب و با شكم پر، آمیزش انجام نگیرد. هم چنین ذكر مكروهات و مستحبات زیادی كه در روایات برای آمیزش وارد شده است، همه دلالت بر اهمیت و نقش این لحظه در حیات مادی و معنوی فرد دارد.

در اهمیت این مسئله، توجه به كیفیت انعقاد نطفه حضرت زهرا علیها السلام كه طراحی آن، از سوی خداوند صورت گرفته است، كفایت می كند. وقتی قرار شد نطفه آن حضرت، منعقد شود، پدرش، رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم چهل شبانه روز به تهجد و عبادت می پردازد. سپس از غذای بهشتی تناول می كند و آن گاه اجازه انعقاد نطفه صادر می شود.

گام سوم

رعایت های دوران بارداری

یكی دیگر از مقاطع و مراحل تأثیرگذار در تربیت نسل مهدی باور، دوران بارداری مادر است.

همه حالات و رفتار و حتی خطورات فكری مادر در فرزند، تأثیرگذار است. مادری كه خود علقه عاطفی و فكری با مولای خود امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف داشته و این علقه، نمود عملی در زندگی او دارد، قطعاً این عاطفه را به فرزند هم منتقل خواهد كرد.

تجربه نشان می دهد خواندن دعاهایی كه تقویت كننده ارتباط با امامان معصوم علیهم السلام است، می تواند در تربیت نسل مهدی باور مؤثر باشد. اگر در آموزه های دینی، بر خواندن دعاها و زیاراتی چون زیارت جامعه كبیره، زیارت عاشورا، دعای عهد و دعای فرج تأكید شده است، بدین سبب است كه ارتباط مستدام مادر با این مضامین، به طور مستقیم در جنین تأثیرگذار است و نسلی عاشق ولایت را می پروراند.

روان شناسان بر این باورند كه حالات روانی و هیجانی و حتی فعالیت های جسمانی مادر در شخصیت كودك تأثیر دارد. تراوش هورمون هایی كه در شرایط فشارهای هیجانی یا روانی صورت می گیرد، از طریق جفت، بر جنین تأثیر می گذارد.

ذكر و یاد حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف توسط مادر باردار و نیز انجام عباراتی در این باره می تواند در تربیت نسل منتظر مؤثر باشد. علاوه بر آنچه ذكر شد، ارتزاق مادر از لقمه حلال در طول بارداری از مسائل مؤثر در تربیت نسل دین دار و ولایی است.

گام چهارم

تحنیك

آنچه از مضامین روایی فهمیده می شود، این است كه برخی مسائل ممكن است در نظر ما كوچك باشد؛ ولی اثرات بزرگی در سرنوشت و شاكله دینی انسان داشته باشد؛ از جمله این مسائل كه در دین، مورد تأكید قرار گرفته، مسئله تحنیك یا باز كردن كام نوزاد هنگام تولد است. این كه كام نوزاد با چه چیز باز شود، در علایق و گرایش های او در بزرگی تأثیرگذار است.

در روایات متعددی، برای باز كردن كام فرزند آدابی بیان شده است كه از اهمیت این مسئله حكایت دارد. امام صادق علیه السلام به سلیمان بن هارون بجلی فرمود: "گمان نمی كنم كام كسی با آب فرات برداشته شود مگر آن كه ما اهل بیت را دوست بدارد".

بقیه مطالب  را در ادامه بخوانیدقلب

پدید آورنده : مریم معین الاسلام ، زن منتظر و منتظر پروری صفحه 37، تهیه وتنظیم:مرثا نورانیموضوع : تربیت دینی, مطالعات آکادمیک
تاريخ : سه شنبه 21 دی 1395 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : 37 مرتبه

 

فرشتهآیه ی این جلسه مون در مورد قرآن بود؛ یعنی این که وقتی ما قرآن می خوانیم خداوند با ما سخن می گوید:

 

تشویق بازی که انجام دادیم به این صورت بود که یکی از بچه ها مقابل بقیه می نشست و چشم های خود را می بست، در این فاصله به بچه های دیگر که دستانشان رو در پشت قایم کرده بودند یک لگو داده می شد همه ی لگو ها به جز یکی از آن ها همرنگ بودند.

تشویقبعد، از دوستی که مقابل بقیه بود خواسته می شد که چشم هایش

رو باز کنه و همگی در همین لحظه لگو ها رو به جلو بیاورند و دوباره به سرعت لگو ها رو قایم کنند،حالا این کودک باید می گفت که لگویی که رنگ آن متفاوت بود چه رنگی بوده است و در دست کدامیک از بچه ها بوده ؟و رنگ یکسان بقیه ی لگو ها رو هم بگوید.

تشویق این بازی در تقویت سرعت عمل و بالا رفتن دقت بسیار راهگشا است.

تشویقبعد هم بچه ها در حین تکرار آیه بازی های مختلف مثل پریدن از موانع لگویی،بادکنک بازی و... رو انجام دادند.

مربی کلاس: مرثا نورانیموضوع : گروه سفینه(جشن ها ومراسمات ویژه گروه), خلاقیت, پیام شادمانی(کلاس قرآن), قرآن برای کودکان, تربیت دینی, بازی و کاردستی
تاريخ : سه شنبه 21 دی 1395 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : 346 مرتبه

 

فرشتهاگه دوست دارید بچه های گلتون رو به صورت متفاوت و جذابی با داستان ها و مفاهیم قرآنی آشنا کنید،پیشنهاد می کنم بازدید از "سرزمین شنی" رو ، واقع در"پارک پرندگان تهران"رو از دست ندهید!

قلبلحظاتی قرآنی،شاد و قطعا به یاد ماندنی برای بچه ها رقم خواهد خورد.

 مرثا نورانی ادامه مطلب...

موضوع : گروه سفینه(جشن ها ومراسمات ویژه گروه), خلاقیت, قرآن برای کودکان, تربیت دینی
تاريخ : يکشنبه 19 دی 1395 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : 50 مرتبه

 

"به نام خالق دوستی ها"

تشویقیه جشن خاطره انگیز و پر از تجربه های جالب با یه موضوع خوب،به مناسبت میلاد امام حسن عسگری(ع).

تشویقوقتی یه جمع همکلاسی و دوست دور هم جمع شدند شاید هیچ موضوعی به اندازه ی"دوستی" کاربردی نباشد.

فرشتهحدیث امام حسن عسگری(ع) در مورد "دوستی" رو مبنای کار قرار دادیم: " بهترین دوست کسی است که خطاهای تو را فراموش کند ولی خوبی های تو را همیشه به یاد داشته باشد."

فرشتهبه ویژگی های دوست خوب پرداختیم با مشارکت خود بچه ها؛ این که یه دوست خوب همیشه هوای دوستش رو در همه ی شرایط به خصوص در شرایط سخت رو داره،دستش رو می گیره و مسخره نمی کنه و ...(مثال های کاربردی و شخصی برای جمعشون زدیم.)

 

فرشتهبه برخی از ویژگی های دوست خوب در قرآن پرداختیم؛ ویژگی هایی مثل با ایمان بودن،صادق بودن،دو رو نبودن،دوستی و ارتباط دو طرفه و خوش اخلاق بودن و... بیان شد که برترین و بهترین دوست انسان،خداوند،پیامبران و اهل بیت(علیهم السلام) هستند.

لبخندبرایم جالب بود که به خیلی از این موارد بچه ها تو صحبت هاشون اشاره کردند،انگار دقیقا بچه ها نمونه ی کوچک شده ی جامعه مون بودند،توی اطلاعات و حرف زدن عالی ولی وقتی کار به کار گروهی و فعالیت دوستانه در گروه رسید،مشکلات خودشون رو نشون دادند و ضعف کار تیمی و گروهی کاملا مشهود بود؛ ای کاش در سیستم آموزش و پرورش مون به کار تیمی و گروهی بیشتر بها داده می شد تا لااقل نسل جدید کار گروهی بهتری رو می توانستند ارایه بدهند و بسیاری از مشکلات جامعه فعلی رفع می شد.

فرشته نوبت به کار گروهی رسید. بچه ها به دو تیم تقسیم شدند،گروه سبز و گروه قهوه ای.  

فرشته یه برگه بهشون داده شد شامل پنج حدیث از معصومین در مورد دوستی با 9 جای خالی و 10 کلمه که باید جاهای خالی رو با کلمات مناسب پر می کردند. تشویقتیم سبز،همکاری و همدلی بهتری داشتند ولی تیم قهوه ای تنش ها و عدم مشارکت همگانی و تک روی هایشان مشهود بود(کار به قهر و دعوا هم کشید.) تشویقاما پاسخ های تیم قهوه ای صحیح تر و پخته تر از تیم سبز بود. چیزی که برای تیم سبز اموزنده بود این مساله بود که وقتی با جواب های اشتباه خود مواجهه می شدند تقصیر رو به گردن یکی از بچه ها می انداختند در صورتی به آن ها گفته می شد مسیولیتتان جمعی است و با هم تصمیم گرفته اید اگر فکر می کردید جواب نا صحیح است باید در گروه مطرح می کردید.

تشویقامروز هم برای من و هم برای بچه ها بسیار آموزنده بود،امیدوارم این جشن گامی هر چند کوچک در راستای تقویت دوستی،همکاری و همدلی این جمع دل نشین باشد.

لبخند توی مسابقه بعدی،بچه ها در دوتیم،باید یه بخشی از مولودی پیرامون امام حسن عسگری(ع) رو با هم،همخوانی می کردند.

تشویقبازی بعدی،بازی "خوشبختانه،متاسفانه" بود.هر نفر یک جمله با عبارت متاسفانه یا خوشبختانه اضافه می کرد و جملات قبلی دوستان خودش را تکرار می کرد،جملات باید متناسب و مرتبط می بود،این بازی در راستای خوب گوش دادن و تقویت حافظه و...بود.

تشویق بازی آخر هم برای تخلیه انرژی ،خوش گذشتن و تقویت دقت و تمرکز بود؛ بازی بشین و پاشو معکوس به همراه انجام حرکات دیگر.

فرشتهبعد هم دعا و پایان مراسم.

ایده و اجرا: مرثا نورانی

 موضوع : گروه سفینه(جشن ها ومراسمات ویژه گروه), خلاقیت, ماه ربیع الثانی, پیام شادمانی(کلاس قرآن), تربیت دینی, بازی و کاردستی, مناسبت های مذهبی
تاريخ : يکشنبه 19 دی 1395 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : 943 مرتبه

 

آمدی با مژده ای شیرین  بوی گل در آسمان پیچید
مژده ات دل های غمگین را  شور و شوق تازه ای بخشید
آمدی گفتی که بعد از تو  آخرین گل باز می گردد
بوی گل در شهر می پیچد  فصل گل آغاز می گردد

بله بچه ها، امام حسن عسکری (علیه السلام) پدر بزرگوار امام زمان، مهدی موعود(عجل الله تعالی فرجه الشریف) هستند. امام حسن عسکری علیه السلام یک مژده خیلی بزرگ به مادادند، مژده یک انقلاب جهانی به دست فرزندشون حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف). اون حضرت به ما مژده دادن که وقتی پسرشون امام زمان ظهور کنه، اون روز، روز بزرگ پیروزی و روز شکست سیاهیِ. همه زورگوها و آدم های بداز بین می رن و برای آدم های خوب، دنیایی درست می شه که هر کسی آرزو می کنه زنده باشه و اون دنیا رو ببینه. توی این روز بزرگ، روز میلاد پدر امام زمان، آرزو می کنیم که ما هم، همراه با شما بچه های خوب، زنده باشیم و امام زمان رو در ایجاد اون انقلاب بزرگ و ساختن اون دنیای قشنگ و دیدنی کمک کنیم.

منبع: کانال تلگرامی مهد پرتال   mahdportal_ir@موضوع : ماه ربیع الثانی, تربیت دینی, شعر و قصه, مناسبت های مذهبی
تاريخ : شنبه 18 دی 1395 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : 668 مرتبه

 

 

به به به آسمون ستاره بارون شده
روی زمین دوباره خونه ای پر نور شده


دست دست دست پیچیده صدای شادی
به به به پدر شد امام هادی (علیه السلام)


باز باز باز  دوباره         تولد امامه

امام زمان (عج الله تعالی فرجه  الشریف) خوبم
ببین چقدر خوشحاله
تولد بابای عزیز امام زمانه(عج الله تعالی فرجه  الشریف)


نقل و نبات شیرینی
خوش اومدی به دنیا 
امام حسن عسگری (علیه السلام)


همگی خنده بر لب   
با شور و شوق و شادی
بگیم امام خوبم   
تولدت مبارک

شاعر و تهیه و تنظیم: ساجده طالبیموضوع : گروه سفینه(جشن ها ومراسمات ویژه گروه), ماه ربیع الثانی, شعر و قصه, مناسبت های مذهبی, تربیت دینی
بازدید : 559 مرتبه

یازدهمین گل زیبا

روز تولد امامانِ ما، روز فرود فرشته ها از آسمون و روز جشن و شادی ما شیعه هاست. تو این روزها، همه چیز بهتر و قشنگ تر از روزهای دیگه است. مثلا آواز پرنده ها قشنگ تره، درخت ها سرسبزترند، گل ها شاداب تر و حتی پدر و مادرها مهربون تر از همیشه اند. امروز، روز تولد کسیه که با خودش مهربونی و زیبایی آورد. امروز، روز تولد امام یازدهم، امام حسن عسکری علیه السلام است. این روز مبارک، بر همه شما مبارک باد.

میلاد دومین حسن علیه السلام

سال 232 بود و از ماه ربیع الثانی، هشت روز می گذشت. در یکی از خانه های مدینه، پدر و مادری منتظر تولد فرزند خود بودند. پدر، بهترین پدر دنیا، امام هادی علیه السلام بود و مادر، زنی دانشمند و پرهیزکار و با خدا، به نام حُدَیثه. ناگهان صدای نوزادی در خانه کوچک امام علی النقی، امام هادی علیه السلام بلند شد. امام یازدهم ما، به دنیا آمده و دنیا را روشن کرده بود. شکوفه لبخند، روی لبان پدر و مادر نشست و نوزاد حسن نام گرفت. بنابراین، یازدهمین امام ما، هم نام امام دوم، امام حسن مجتبی علیه السلام شد و چون بعدها در یک منطقه ارتشی زندگی می کرد، به او عسکری گفتند. اون روز، آسمون به زمین تبریک می گفت و زمین به خودش افتخار می کرد. فرشته ها بال هاشون رو باز کرده بودند و دور تا دور زمین می گشتند. همه خوشحال بودند و تولد این نوزاد رو به هم تبریک می گفتند.

مژده بزرگ

آمدی با مژده ای شیرین بوی گل در آسمان پیچید
مژده ات دل های غمگین را شور و شوق تازه ای بخشید
آمدی گفتی که بعد از تو آخرین گل باز می گردد
بوی گل در شهر می پیچد

فصل گل آغاز می گردد

بله بچه ها، امام حسن عسکری علیه السلام پدر بزرگوار امام زمان، مهدی موعود(عج الله تعالی فرجه الشریف)هستند. امام حسن عسکری علیه السلام یک مژده خیلی بزرگ به مادادند، مژده یک انقلاب جهانی به دست فرزندشون حضرت مهدی(عج الله تعالی فرجه الشریف). اون حضرت به ما مژده دادن که وقتی پسرشون امام زمان ظهور کنه، اون روز، روز بزرگ پیروزی و روز شکست سیاهیِ. همه زورگوها و آدم های بداز بین می رن و برای آدم های خوب، دنیایی درست می شه که هر کسی آرزو می کنه زنده باشه و اون دنیا رو ببینه. توی این روز بزرگ، روز میلاد پدر امام زمان، آرزو می کنیم که ما هم، همراه با شما بچه های خوب، زنده باشیم و امام زمان رو در ایجاد اون انقلاب بزرگ و ساختن اون دنیای قشنگ و دیدنی کمک کنیم.ادامه مطلب...

موضوع : خلاقیت, ماه ربیع الثانی, تربیت دینی, شعر و قصه, بازی و کاردستی, مناسبت های مذهبی
تاريخ : جمعه 17 دی 1395 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : 1970 مرتبه

 جشنواره

چشمکهمان جور که در گزارش شماره (1)جشنواره گفتیم، این برنامه به مناسبت میلاد امام حسن عسگری(ع) توسط «بنیاد سفینه» در خانه کودک آفرینش برگزار شد.

جشنواره ای پر از هیجان،خلاقیت و جذابیت برای کودکان 4 تا 6 ساله؛

جشنواره ای بازی محور که چهار مرحله داشتَ که بر مبنای رمز گشایی بود؛و در گزارش قبلی دو مرحله از آن را توضیح دادیم و حالا:

تشویقمرحله سوم:

در این مرحله از بازی قرار بود داده سوم یعنی نام مادر امام حسن عسگری(ع) یعنی « حدیث» به یاوران کوچک امام منتقل شود فلذا بازی شبیه «تلفن بازی» طراحی شده بود یعنی اسم رمز داخل گوش اولین عضو هر دو تیم (حدیث) گفته می شد و باید به هم تیمی خود به آرامی انتقال می داد و در گوش او می گفت. لازم به ذکر است که اعضای هر تیم صف بسته بوده اند و نفر یکم به دوم، دوم به سوم و سوم به چهارم ....تا نفر آخر که او می بایست به سرعت خود را به مربی بازی می رساند و رمز را بیان می کرد، که در این بازی تیم دختران برنده شدند.تشویقهورا

تلفن بازیادامه مطلب...

موضوع : گروه سفینه(جشن ها ومراسمات ویژه گروه), حدیث برای کودکان, خلاقیت, ماه ربیع الثانی, تربیت دینی, شعر و قصه, بازی و کاردستی, مناسبت های مذهبی
تاريخ : پنجشنبه 16 دی 1395 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : 4061 مرتبه

 

 'گل

 

هوراشعر کودکانه امام حسن عسکری(1)

بر امام من ،عسکری درود

آنکه با خدا، بود و بنده بود

بوده چون نبی بوده چون علی

بر جهانیان بوده او ولی

بوده چون چراغ در مسیر دین

دارد احترام بین مسلمین

بوده او شریف بوده او امام

نزد خالقش دارد احترام

منبع:کتاب امام حسن عسکری(ع)

مهدی وحیدی صدر

 


هوراشعر کودکانه امام حسن عسکری(2)

این جهان ندید مثل روی تو

از گل و گلاب هم تو برتری

ای امام ما ای ولی ما

پاک و بی ریا مثل گوهری

ای صدای حق پس خدا تو را

بر جهانیان داده سروری

هستم ای امام!من محب تو

مانده بر دلم مهر عسکری(ع)

منبع:کتاب امام حسن عسکری(ع)

مجموعه فانوس،وبلاگ بوستان نور، تهیه و تنظیم: مرثا نورانیموضوع : مناسبت های مذهبی, ماه ربیع الثانی, تربیت دینی
صفحه قبل 1 2 3 4 5 6 7 ... 40 صفحه بعد
درباره وبلاگ

«بنیاد تخصصی کودک و ولایت سفینه» در نظر دارد با استفاده از شیوه های گوناگون جذاب و تجربه شده، کودکان مسلمان شیعه را با مفهوم ولایت و با اولیای دینی خود آشنا کند، انس دهد و آموزه های ایشان را به آنان منتقل کند. این بنیاد اهداف ذیل را دنبال می کند: ۱- کسب رضایت خداوند سبحان و اولیای او ۲- تربیت جامعه مهدوی در راستای زمینه سازی ظهور حضرت ۳- آشنا کردن کودکان با مفهوم ولایت و با اولیا دینی ۴- ارائه الگوی سبک زندگی اسلامی برای کودکان و خانواده ها در زمینه ی تربیتی ۵- آشنا کردن کودکان و والدین با فرهنگ اسلامی و نظریه های تربیت دینی ۶- ارائه راهکارهای عملیاتی و اجرای نظریه های تربیت دینی ۷- پرورش علمی و هنری و ادبی کودکان ۸- پرورش خلاقیت در کودکان ۹- جهاد فرهنگی در عرصه جنگ نرم. دوستانی که تمایل دارند با « بنیاد سفینه» ارتباط بگیرند،در قسمت نظرات،به ما اعلام کنند. با تشکر

موضوعات
آخرین مطالب
لینک دوستان
آرشیو مطالب
آمار سايت
افراد آنلاین : 21 نفر
بازديدهاي امروز : 4846 نفر
بازديدهاي ديروز : 5417 نفر
بازدید هفته قبل : 4846 نفر
كل بازديدها : 2665696 نفر
امکانات جانبی