سفینه
سفینه
بنیاد تخصصی کودک و ولایت
تاريخ : يکشنبه 29 مهر 1396 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : مرتبه

 

به نام خدا

 

 

دوستان خوب سفینه ای :

چه قدر خوبه که وقتی مطلبی رو از وبسایت ما استفاده می کنید منبع و نام صاحب اثر رو هم ذکر می کنید.

باز هم از امانت داری تون سپاستشویق

تشویقمژده مژده "سفینه" به لطف خدا چند زبانه شد.
از این پس ترجمه(به زبان انگلیسی و عربی) گزارش جشن های بنیاد سفینه رو در وبسایت ببینید.🌺🌹
تشویق

امید است قدمی در زمینه سازی ظهور مولایمان باشد.

با کمال افتخار، به درخواست شما عزیزان، لینک  کانال تلگرامی بنیاد سفینه تقدیم می گردد:

https://telegram.me/bonyadsafineh

(با ما باشید!)چشمکموضوع :
تاريخ : پنجشنبه 17 اسفند 1391 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : 2205 مرتبه

دعوا

هرگز از جملات زیر استفاده نکنید و روی آن ها یک خط بکشید:

1-   هردوتون تمومش کنید همین حالا.

2-   کی شروع کرد؟راستش رو بگید.

3-   خجالت نمی کشین سراسباب بازی بی ارزش با هم دعوا می کنی؟همش با هم دعوا می کنین ؟

4-   مطمئنم که آخرش از دست شما زخم معده می گیرم.

5-   تو بزرگتر از اونی که به خوای با این اسباب بازی ها بازی کنی  اونا رو بده به خواهرت و چیزای دیگه واسه بازی پیدا کن!

6-   چرا نمی تونین با هم شریکی بازی کنین اگه با هم بازی کنین می بینین  لذتش بیشتره!

7-   من این اسباب بازی ها رو جمع می کنم دوتای شما هم باید برید توی اتاق.

یادتون باشه نباید از این جمله ها استفاده کنید!

خلاصه شده از کتاب: «خواهر و برادر های سازگار»، نوشته: آول نابر و آلین ماز لیش، ترجمه:سهیلا ابوالهدی، تهیه وتنظیم: مرثانورانی.موضوع : روان شناسی
تاريخ : پنجشنبه 17 اسفند 1391 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : 1898 مرتبه

jبازی

 حتما همه شما  بازی «تاپ تاپ خمیر شیشه پر پنیر »را بازی کردید و بلد هستید ولی هرگز این ورژن را ندیدید ونشنیدید می گوید نه آزمایش کنید:

تاپ تاپ دین            رهبر زمین               امام و وصی       هم جانشین       یار پیامبر

هم برادر                  هم پسرعمو              شیعه تو بگو      برا ولایت          روی زمین

دست کی بالا است؟

امام علی (علیه السلام)2

ایده پرداز:زهرا بادین فکر، تهیه وتنظیم:مرثانورانیموضوع : بازی و کاردستی
تاريخ : چهارشنبه 16 اسفند 1391 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : 1771 مرتبه
اين روزها همه در تكاپو هستند بوى بهار و عيد همه جا را فرا گرفته است خيابانها و بازارها شلوغ و مملو از ادمهايي است كه مى خواهند با امدن سال جديد لباس و وسائل خود را نو كنند چه خوب است وقتى باكودكانمان براى خريد بيرون مى رويم يادمان باشد چشمهاى كوچكى منتظر احسان ماست و دلهايى كه تشنه محبتند باهر انفاقى هم به كودكمان طعم بخشش را چشانده ايم وهم با سيره و روش اهل بيت اشنا كرده ايم هفته احسان و نيكوكارى مبارك

موضوع :
تاريخ : چهارشنبه 16 اسفند 1391 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : 1682 مرتبه

 

بچه ها شما هم میاین با سفینه بریم جشن؟

بچه ها شما هم میاین با سفینه بریم جشن؟

«هو الرحیم»

در قرن حاضر شاهد هستیم که جنگ نرم در کشورهای اسلامی و خصوصاً در کشورعزیز ما جمهوری اسلامی ایران به راه افتاده و به سرعت و با جدیت تمام و کاملاً به صورت غیر ملموس در حال پیشرفت می باشد. از جهتی نیز در این جنگ نابرابر و ناجوانمردانه نقطه ی اصلی هدف این جنگ کودکان این سرزمین پهناور و متمدن می باشند چرا که آسان ترین زبان در دنیا، زبان کودکی است و دشمنان ما با ظرافت تمام در دل های کودکان ما نفوذ می کنند. زبان کودکی بازی است و هر اسباب بازی که امروز در دست فرزندان ما باشد قطعاً سازنده ی فردای اوست. متأسفانه امروز اکثر اسباب بازی ها، بازی های رایانه ای، کارتون ها، نقاشی ها، و هر آنچه مورد نیاز کودکان ماست الگو و اسطوره ای غربی و پوچ دارد. آن ها با ساختن قهرمان های گوناگون در کارتون هایشان برای کودکان ما قهرمان سازی و الگو سازی می کنند و این بدترین غفلتی است که ما آگاهانه یا ناآگاهانه در حق وطن عزیزمان می کنیم .الگوهایی که در دنیای کودکانه ی آن ها اسطوره می شوند و جائی در ذهن آ نها باز می کنند تا آنجا که در بزرگسالی با زمینه ی فکری القا شده و بی خبر از وجود اسطوره های اصیل و ملی دینی خود سعی می کنند خود را هر چه بیشتر به الگوهای دوران کودکی نزدیک سازند و در زندگی به کار برند.

بزرگترین سؤال در ذهن ما این است که مگر در فرهنگ شیعی و ایرانی اسلامی مان الگو و اسطوره هایی برای کودکانمان یافت نمی شود که ما همچنان در پی الگوهای غرب حرکت می کنیم؟

گروه «سفینه»، برگزاری جشن های مذهبی ویژه ی کودکان همانند عید مهدی به مناسبت تولد حضرت حجت (عج الله تعالی فرجه الشریف)، امام رئوف به مناسبت تولد امام رضا (علیه السلام)، جشن تکلیف هایی ویژه دختران، همایش قاصدک به مناسبت ایام سوگواری ریحانة الحسین (حضرت رقیه )و ....... رادر کارنامه ی درخشان خود دارد.این گروه آمادگی برگزاری تمامی جشن های دینی وملی ، مراسم بزرگداشت ایام سوگواری ائمه اطهار، نمایش خلاق در موضوعات متفاوت و... ویژه کودکان را داراست.

به امید روزی که تمامی اسطوره های کودکان این سرزمین شیعی ایرانی اسلامی به شکلی ملموس برای کودکانمان شناخته شده و دارای هویتی عمیق باشند.انشاء الله

«با تشکر گروه سفینه»موضوع : گروه سفینه(جشن ها ومراسمات ویژه گروه)
تاريخ : سه شنبه 15 اسفند 1391 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : 1446 مرتبه

جلوگیری از احساس نابهنگام جنسی دو بخش اساسی دارد. بخش اول، مراقبت‌هایی است که والدین باید در رابطه با خود داشته باشند و بخش دوم مراقبت‌هایی که در رابطه با فرزندان خود باید پیش بگیرند که هرکدام به شرح زیر است:

مراقبت والدین در رابطه با فرزندان

۱. شست‌وشو و تطهیر: به عنوان مثال در 3 یا 4 سالگی، وظیفه استحمام پسران بهتر است بر عهده پدر باشد. در مجموع شست‌وشوی کودکان پس از دفع و مراقبت از بهداشت او در دوران کودکی خود عامل مهم و اساسی در پیشگیری از بیماری‌ها و کمک به بهداشت جنسی کودک است.

۲. پوشش و لباس: از ۳ سالگی به بعد باید لباس کودک به نوعی حاکی از جنسیت او باشد و لباس‌های او چسبان و تنگ نباشد. لباس‌های زیر، زبر نباشد زیرا باعث تحریک و خارش بدن او می‌شود.

۳. ختنه: انجام ختنه از‌‌ همان هفته اول تولد و در برخی منابع تا پایان ماه اول توصیه شده است. رعایت این امر سبب احساس درد کمتر، جوش خوردن زخم به صورتی سریع‌تر و سبب حفظ سلامت و پیشگیری از بروز پاره‌ای از بیماری‌ها و عوارض است.

۴. بازی‌ها: بهتر است بازی‌ها در حضور والدین و در معرض دید آنان باشد، تا اگر خطايی اخلاقی توسط کودکان در بازی صورت گرفت، والدین آن را تذکر دهند. بازی‌های افراد بالغ با کودکان به ویژه در رابطه با جنس مخالف باید زیر نظر و تحت مراقبت باشد.

۵. خواب و استراحت: برنامه کودک را باید طوری تنظیم کرد که او همیشه یک ساعت زود‌تر از شما بخوابد. باید او را عادت داد  تا خسته نشده، وارد بستر نشود. صبح‌ها پس از بیداری در تخت خواب نماند، به پشت بخوابد، دست‌ها از پتو بیرون باشد که لحاظ كردن این امور نوعی مصون‌سازی او از وسوسه‌هاست.

6. نوازش‌ها: نوازش‌های مادران با کودکان خردسال باید تحت ضابطه باشد. بازی و نوازش دراطراف دستگاه تناسلی کودک اگر چه او بسیار خردسال است برای کودک مسئله آفرین می‌شود. او امروز از آن لذت می‌برد، ولی فردا ممکن است گرفتار و اسیر آن شود و هنگامی ‌که این لذت در او تثبیت شد امکان ترک آن وجود نخواهد داشت.

7. لمس‌ها: ضروری است به کودک تفهیم شود درست نیست او بدن خود را دست کاری کند یا دیگران حق ندارند به بدن او دست بزنند. این وضع باید به تدریج و آرام و بدون هیچ‌گونه تهدیدی صورت گیرد. بلکه هر بار که سرگرم آن است باید به آرامی‌ او را از این امر باز داشت. با صمیمیت و دوستی دست او را می‌گیریم و می‌گويیم من دوست ندارم تو این کار را بکنی. البته بجاست که دست او را به اسباب بازی یا شیی مشغول دارند که به خود نپردازد. در معاشرت‌ها دختر و پسر، در سنین خردسالی نباید آن‌ها را از هم جدا کرد، ولی هنگامی‌که طفل به سنین تمیز رسید این جدایی لازم است.

مراقبت والدین در رابطه با خود

مراقبت‌هایی که والدین در زمینه تربیت جنسی قبل از بلوغ باید در رابطه با خود داشته باشند، متعددند. در واقع پدران و مادرانی که خواستار داشتن فرزند سالم در ابعاد مختلف جسمی، روانی و اجتماعی هستند، لازم است مراقبت‌هایی را در روابط خود لحاظ کنند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

۱. در مناسبات جنسی: والدین لازم است مناسبات جنسی خود را از دید فرزندان خود اگر چه خردسال باشند دور و محفوظ نگه دارند.

۲. در خواب و استراحت: در سنین تمیز (حدود ۶ سالگی) بهتر است اتاق کودکان از پدر و مادر جدا باشد، ولی به گونه‌ای که دور از دسترس والدین نباشد. به عنوان مثال مصلحت نیست والدین در یک طبقه منزل و کودکان در طبقه دیگر آن باشند. محل خواب آن‌ها باید طوری باشد که والدین با شنیدن صدای آن‌ها بتوانند خود را به بالای سرشان برسانند. بچه‌ها هم حق ندارند بدون اجازه وارد اتاق خواب والدین شوند. از‌‌ همان خردسالی باید آنان را عادت داد که هنگام ورود به اتاق پدر و مادر در بزنند و اجازه بگیرند.

۳. در شوخی‌ها و مزاح‌ها: در شوخی‌ها در حضور کودکان باید نکات و ضوابط اخلاقی رعایت شود. نباید تصور شود که کودکان خردسال از نوع روابط و مفاهیم مزاح‌ها و شوخی‌ها سر در نمی‌آورند، ‌ آن‌ها گاهی اطلاعات ناقصی از این طریق به دست می‌آورند که می‌تواند باعث آسیب‌ها و احیانا بیداری نابهنگام جنسی‌شان شود.

۴. رعایت پوشش: رعایت پوشش مناسب در نزد کودکان در خانه ضروری است. ‌راحتی در خانه به این مفهوم نیست که پدر و مادر نیاز به هیچ محدودیتی ندارند. آن‌ها برای اهل خانه باید مظهر حجب و حیا باشند.  ایجاد حجب و حیا در فرزندان جنبه جدی تربیت جنسی است و نباید آن را کوچک شمرد. حجب و حیا نه تنها در فرهنگ ما، بلکه در بسیاری از فرهنگ‌ها دیده می‌شود. «کوچتکف» نویسنده کتاب «روان‌شناسی تربیت جنسی» می‌گوید: «پرورش حیا در کودکان‌‌ همان تربیت صحیح احساس جنسی است» و «سایف» پزشک معروف روسی هم عقیده دارد: «حجب و حیا باقیمانده بربریت نیست، بلکه حاصل پر ارزش فرهنگ و تمدن است.»

۵. در تماشای فیلم: پدر و مادر هنگام دیدن فیلم باید دقت کافی داشته باشند. والدین می‌دانند رسانه‌ها چه تاثیر مهمی ‌بر پرورش جنسیت فرزندان‌شان دارند. وسایل ارتباطی الکترونیکی و رسانه‌های جدید، اغلب، ارزش‌ها و اخلاقیات والدین را تایید نمی‌کنند؛ اما این واقعیت وجود دارد که رسانه‌ها در آموزش جنسی فرزندان ما نقش فعالی دارند. از میان رسانه‌های مختلف، تلویزیون – به ویژه شبکه‌های ماهواره‌ای – بیشترین تاثیر را در زندگی بچه‌ها می‌گذارد. بر اساس آمار رسمی این وسیله در بسیاری از خانه‌ها وجود دارد و صفحه آن چشم و ذهن بچه‌های ما را خیره و پر می‌کند و همواره در انتخاب‌های آن‌ها تاثیر می‌گذارد. تلویزیون هم می‌تواند دوستی جالب، هوشمند و سرگرم کننده باشد و هم دشمنی بسیار خشن که با پرده‌دری جنسی، چهره واقعی زندگی را دگرگون کند و ضد ارزش‌ها را ارزش قلمداد کند.

بسیاری از الگو‌ها و عقایدی که از این فیلم‌ها به ذهن کودکان نفوذ می‌کند، اخلاقی نیست. ممکن است فردی بزرگسال که می‌تواند حقیقت را از تخیل تمیز دهد، با دیدن صحنه‌ای آن را خیالی تشخیص دهد؛ اما همین صحنه می‌تواند کودک 10 ساله‌ای را گیج کند و بذر باورهایی را در ذهن او بپاشد و به روابط آینده او آسیب رساند.

بنابراین باید در تماشای فیلم‌های ویدئويی، حتی برنامه‌های رسانه‌های رسمی مراقب بود که محتوای آن برای سن فرزندان مناسب باشد.  برنامه‌هایی را که کودکان تماشا می‌کنند باید کنترل کرد و آن‌ها را با نگاه انتقادی دید.

منبع: bartarinha.ir

 تهیه وتنظیم: سمانه پور گل افشانموضوع : روان شناسی
تاريخ : دوشنبه 14 اسفند 1391 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : 1563 مرتبه

شب چهارم  محرم 91 بود  بچه ها نقاشی پروانه و شمع  رامی کشیدند در حین نقاشی از بچه ها پرسیدیم که چرا شمع و پروانه همیشه با همند؟

داستان شبی که امام حسین چرا غها را خاموش کرد و گفت :«هرکی می خواد بره بره» ولی پروانه ها یعنی  یارای امام حسین دور اوماندند. را تعریف کردیم؛ یکی از بچه ها  تصویر یک شمع را در  دست گرفت و  نقش امام حسین ( علیه السلام ) را اجرا کرد وبچه ها با پروانه هایی که درست کردند دور شمع می چرخیدند و این شعررا می خواندند:

 

خوش به حال پروانه ای که مونده در کنار تو

خوش به حال پروانه ای که پر کشیده سوی تو

 تویی حسین تشنه لب2

خوش به حال پروانه ای که دیده روی ماه تو

خوش به حال پروانه ای که می دود به سوی تو

تویی حسین تشنه لب2

  

و حالا  کاردستی فوق العاده زیبا وجالب پروانه.........................

یک پروانه که می تونه پرواز کنه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

باور نمی کنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ببینیدش..لبخند.............پروانه

اگه زبانه های کنار کاردستی را به سمت بیرون بکشید پروانه به پرواز در می آید........

اگه بازم باورتون نمی شه الگو وتوضیحات در ادامه مطلب هستند ببینید.قلب........

پروانه2

حالا بجز عکس بالا که راهنما ست دورتادور سه طرح دیگه را ببرید..

روی طرح پایین که شبیه دله 4 خط می بینید انها را هم برش بزنید.....

حالا دنباله زبانه شکل بالهای پروانه را اول از بریدگی وسط وبعد از برش کنار عبور دهید.....

اگر زبانه های آزاد را به طرف بیرون بکشید در کمال زیبایی پروانه به پرواز دز می آید ...

امتحان کنید.............

ایده پرداز: حمیده دهقان، تهیه و تنظیم: مرثا نورانیموضوع : بازی و کاردستی
تاريخ : يکشنبه 13 اسفند 1391 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : 3592 مرتبه

کاردستی

 

در جهان امروز  بالاترين  و بهترين  توليد  برای کشورهايی  که بخواهند  حرف اول  را در دنيا  داشته   باشند  توليد فکر نو  و ايده است و اين امر به خوبی  ضرورت  توجه به خلاقيت  و پرورش آن  را  در  کودکان  و نوجوانان  نشان می دهد.

خلاقيت  موهبتی است که در تمام انسان ها بالقوه  موجود است  اما  ظهور و گسترش  آن مستلزم  شرايط  مناسب   است .

لفرانکويس خلاقيت  را به عنوان  کنجکاوی ، اشتياق به کشف  و آزمايش  کردن ، توليد پاسخ  های  جديد  به مساله ، حساسيت  به مساله  و توجه  به رفتار خلاق خود تعريف می  کند. خلاق بودن  يعنی پديده های  عالم را متفاوت از ديگران  ديدن  همانند نيوتن   وقتی  که سيب از  درخت بر زمين  می افتد  او چرخش سيب را به گونه متفاوت تر از ديگران میبيند و به دنبال طرح  مساله  و پاسخ  به چرايی افتادن  سيب از درخت می شود .

تحقيقات انجام  شده  در زمينه  خلاقيت  با آموزش  نشان می دهد  بر خلاف  نظريه پردازان گذشته که خلاقيت  را فرآيندی  ارثی  و ذاتی  تلقی  می کردند .خلاقيت  را می  توان  به افراد به ويژه  به کودکان  و نوجوانان  آموزش  داد به عبارت  ديگر بر خلاف  تصور عامه  مبنی  بر اين که  فقط  افراد معدود ی خلاق بدنيا  می آيند  واقعيت اين است  همه با اين  استعداد پا به  اين دنيا می  گذارند  و اين آموزش  و تجربه است  که می  تواند  زمينه های شکوفايی و غنا بخشيدن  هر چه بيشتر  به اين  استعداد  را فراهم آورد .از اين رو  در کشورهايی که از آموزش  و پرورش پويا برخوردارند پرورش خلاقيت  به عنوان  يکی از مهمترين  هدفها ی آموزش و پرورش  مورد توجه  قرار گرفته است .

ويژگی  های  افراد خلاق

در کار انديشيدن  تا جايی که ممکن است  از قالب و چهارچوب می گريزند

به وضع موجود  رضايت  نمی دهند  و طالب تغيير هستند

درمواجه  با مشکلات  از خود  صبر و مداومت  بيشتری نشان می  دهند  و به دنبال  راه حل  مشکل می گردند

از شخصيتی پويا و استقلال طلب برخوردارند

در برخورد با  پديده ها کنجکاو  هستند

فرد خلاق جهت دستيابی به ناشناخته های  خود تلاش مضاعفی از خود نشان می دهند

قدرت ريسک و خطر پذيری بالايی دارند

عقايد خود را  هر چند  مخالف ديگران باشد مطرح می کند

از  شکست مايوس نمی  شوند

معمولا درونگرا  هستند

رشد  خلاقيت در بچه ها

 برای پرورش  خلاقيت در کودکان  می بايد  به تمام  ابعاد وجودی  آنان  اعم از بعد عاطفی ، اجتماعی ، شناختی  ، آموزشی و....توجه  شود.پرورش  خلاقيت  با عوامل  محيطی مثل خانواده  و اجتماع رابطه  تنگاتنگی دارد. عواملی مختلفي در پرورش  خلاقيت  دخالت  دارند که از جمله  می  توان  به ساخت کاردستي اشاره نمود.

از مزاياي ساخت کاردستي مي توان به موارد زير اشاره کرد

فراهم آوردن  محيط غنی  از فرهنگ

برقراری  جو  عاطفی  مناسب  بين  افراد خانواده

ضمن  توجه  به تخيلات  بچه ها ، آن ها را به سوی  واقعيت سوق دادن

توجه به پرورش  حواس  پنج گانه بچه ها

فراهم آوردن  محيطی که امکان  اشتباه کردن ، تجربه کردن  و ريسک کردن را به بچه ها بدهد

تشويق  بچه ها به داشتن  انديشه های  بکر و تازه

توجه  به سوالات  عجيب و غير معمول  بچه ها 

توجه  و احترام  به عقايد و پيشنهادهای  بچه ها

شرکت بچه ها  در کارهاي گروهي

تشويق بچه ها به دستکاری  اشياء و عقايد

منبع:سایت لذت کاردستی

تهیه وتنظیم : مرثانورانیموضوع : بازی و کاردستی
تاريخ : يکشنبه 13 اسفند 1391 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : 1750 مرتبه

شعر

"بهره مند کردن کودک از عشق به شعر، به این می ماند که چشمه ای یا جویباری درونی و همیشگی از شادابی و تازگی در درونش روان کنیم.
آن هم نه شادابی تنها چرا که دوست داشتن و درک شعر، گونه ای دریافت و حس ششم برای فرد به ارمغان می آورد که در روبه رو شدن با زندگی و جهان پیرامون از او انسانی چالاک می سازد. چالاک به مفهوم بسیار بسیار زنده!"(رومر گودن 1998 )
   شعر، زبان شادی ها،غم ها، آرزوها، آمال و نفرت هاست. شعر وسیله ی تفریح و سرگرمی و به شادی گذراندن اوقات فراغت است.  زبان همدردی، هم زبانی و هم آهنگی است. همه ی کودکان به طور فطری شعر را دوست دارند و از آن لذت می برند. پس پدران و مادران و مربیان وظیفه دارند در سنین کودکی شنیدن و خواندن شعر را در کودکان تقویت کنند و این کار را تا سنین نوجوانی نیز ادامه دهند تا علاقه به شعر در آن ها ذاتی شود. توجه به تاثیرات شعر برای پرورش عواطف،احساسات و درک کودکان- که در زیر می آید- دلایلی است که وارد کردن کودکان به دنیای شعر را ضروری می کند.

- اولین واکنش کودکان به شعر شادی و لذت است. او با هیچانه ها در مهد کودک شادی را در شعر در می یابد، با شعرهای داستانی شعر را درک می کند و به مرور به درک شعرهای هیجان انگیز و احساسات عالی و ارزش های انسانی درون آن می رسد.
- برای کودک امروز که به وسیله ی دیوارهای صوتی و تصویری تلویزیون و دنیای مجازی اینترنت محصور شده است، شعر سفر عاطفی بسیار جالبی است که در آن رویاها و احساس های خویش را باز می یابد و نشانه های غم و شادی،هراس و نفرت خویشتن را می بیند.
- شعر دریافت های تازه ای به کودکان از جهان پیرامون شان می دهد و به آن ها کمک می کند تا از زاویه ای نو و با احساسات عالی به جهان بنگرند. در واقع شعر ارتباط کودکان را با جهان عمیق تر، عاطفی تر و دلچسب تر می کند.
- در نتیجه ی آشنایی با شعر، کودکان به درکی از ظرافت های جهان می رسند. پرواز شاپرک ها، شکفتن گل، طلوع آفتاب، صدای حرکت برگ ها با باد و...برای آن ها لذت و مفهومی خاص پیدا می کند.
- شعر زیبایی های جهان را نشان می دهد،آن ها را تحسین و حتی پاسداری می کند و ناسازگاری ها را نیز آشکار می سازد.از این رو شور زندگی و امید را در کودکان به وجود می آورد.
- شعر حساسیت کودکان را نسبت به ارزش های انسانی- اخلاقی و نیازها و احساسات دیگران گسترش می دهد و چشم آن ها را به وجود خود و دیگران می گشاید و ذهن آن ها را با احساس همدردی نسبت به دیگران آشنا می کند.
- شعر کودک را از یک فرهنگ مشترک با جامعه اش برخوردار می سازد. او با به خاطر سپردن صداها، قافیه ها و وزن های اشعار به گنجینه ای عظیم از فرهنگ انسانی دست می یابد.
- از راه  شعر کودکان از خردسالی می آموزند به کار و هدف های عالی زندگی احترام بگذارند.
- شعر کودک را در موقعیت هایی قرار می دهد که امکان تجربه ی عملی آن ها را ندارد. همراه زال به قله ی قاف می رود و با سیمرغ همخانه می شود، با خورشید پادشاه ستارگان از افق سر برون می آورد.
- چون واژگان شعر موزون و آهنگین است کودکان را تشویق می کند تا با واژه ها بازی کنند و این امر موجب لذت بردن از زبان و گسترش دامنه واژگانی در ذهن کودک می شود.
- شعر درهای جدید بیان را برای کودکان می گشاید و وسایل و ابزار کاملا متفاوت برای بیان تجربه ها، مشاهدات و احساسات در اختیارشان می گذارد.
- از رهگذر شعر کودکان نیروی واژه ها را کشف می کنند همان نیرویی که شاعر توانسته است آن را آزاد کند و به شگفتی دلنشین دست می یابند و از روشن دیدن چیزهای واقعی به وجد می آیند  .
- شعر نیروی تخیل کودکان را تقویت می کند، به آن ها فرصت می دهد فراتر از واقعیت های موجود به زندگی بنگرند و آرزوهای بزرگ را در تخیل حس کنند. و این زمینه ساز فعالیت های بعدی آن ها در زندگی است.
- شعر احساسات کودک را بر می انگیزد، می پروراند و جهت انسانی به آن ها می دهد. در واقع شعر در تربیت احساس و عاطفه تاثیر دارد.
- شعر کودکان را در شناخت مفاهیم جهان پیرامونشان یاری می دهد، مثل اندازه، شماره، رنگ و...
- شعر حس و حال هایی را بیان می کند که برای کودکان آشناست و بدین سان آن ها را در درک و پذیرش احساسات شان یاری می نماید.
- شعر حساسیت کودکان را نسبت به طبیعت بالا می برد و آنان را حامی طبیعت در مبارزه با هر نوع آلودگی می سازد.
- شعر بهترین وسیله ی آشنایی کودکان با زیبایی است زیبایی صدا و آهنگ، زیبایی احساس و بیان؛ بنابراین احساس زیبایی شناختی کودکان را گسترش می دهد و در تربیت هنری کودکان خواندن شعر همانقدر مهم است که شنیدن موسیقی یا نقاشی کردن.
- شعر روح و روان کودک را آشفته می کند. او را از یک پذیرنده ی بی چون و چرای واقعیت ها بیرون می آورد یعنی احساس واقع گرایی، او را به مبارزه می خواند و بی اعتنایی اش را نسبت به اندیشه های غریب،احساس های تازه و تصویرهای دیگر گونه از جهان درهم می شکند.
- و بالاخره شعر توان لذت بردن از زندگی و زیبا دیدن پدیده های آن را در کودک تقویت می کند و سبب پرورش قدرت درک زیبایی در او می شود. قطعا پزشکی که با شعر آشنا است گونه ی دیگری به بیمارش می نگرد و لذت بیشتری از شغلش می برد.

منبع :نهبضت قریشی نژاد.موضوع : شعر و قصه
تاريخ : جمعه 11 اسفند 1391 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : 1945 مرتبه

امام وکودک

یکی از عادت های قشنگی که می شود در بچه ها نهادینه کرد و پیوندشان را با امام هایشان بیشتر کرد سلام دادن کودکانه به این بزرگواران است؛شعر زیر نیز در همین راستا است؛

قوقولی قوقول بچه جان                                                         باید باشی با ایمان

اگرمی خوای خوب باشی                                                       برو راه امامان

شنو زمن این پیام                                                                 داریم دوازده امام

هر روز بده به اون ها                                                            عزیز من یک سلام

منبع:رنگ آمیزی قوقولی قوقول خبردار  مدادرنگی رو بردار،شعر از: ابوالفضل سبزی،

تهیه وتنظیم:مرثانورانیموضوع : تربیت دینی
تاريخ : چهارشنبه 9 اسفند 1391 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : 1951 مرتبه

حضرت معصومه

از راه دور آمده بودند تا مدینه. می خواستند امام موسی کاظم (علیه السلام) را ملاقات کنند وسؤالات خود را از امامشان بپرسند. اما ایشان در سفر بودند.امام رضا(علیه السلام) هم نبودند.آن ها خیلی ناراحت شدند آخرسؤالات خودشان و دوستانشان بی جواب مانده بود.وسایلشان را جمع کردند تا برگردند، دختر کوچک امام کاظم (علیه السلام) از آن ها پرسید، چه سؤالی دارید با تعجب سؤال های خود را به آن بانوی کوچک دادند. فاطمه معصومه(س) یکی یکی سؤال ها را جواب داد و به دستشان داد. شیعیان باهمان تعجب راهی شدند به سمت شهرشان.

در بین راه با کاروان امام کاظم (علیه السلام) برخورد کردند. خیلی خوش حال شدند، حالا هم امام را ملاقات می کردند هم از پاسخ سؤال هایشان مطمئن می شدند. امام کاظم (علیه السلام)  سؤالات را از آنها گرفت، وقتی نگاهی کردند، سه بار فرمودند:«پدرش به فدایش.» بانوی کوچک خانه ی امام کاظم (علیه السلام)، پاسخ سؤالات را کامل و درست نوشته بود.

قاصدک

منبع:ماهنامه« ملیکا»، ش65،ص5.تهیه وتنظیم:مرثانورانی.موضوع : شعر و قصه
تاريخ : سه شنبه 8 اسفند 1391 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : 2176 مرتبه

«یاحق»

در مورخ 13 تیر 91 مصادف با 13 شعبان 1433 جشنی به مناسبت سالروز میلاد امام عصر «حجه ابن الحسن العسگری (عج)» ویژه کودکان 3 تا 6 ساله  توسط «گروه سفینه » برگزار گردید.

 برای این جشن بازوبند های ویژه ای طراحی شده بود که روی هر کدام «یاور کوچولوی مهدی (عج)»نوشته شده بود.

کنار در ورودی سالن، مقوایی نصب شده بودکه بالای آن نوشته شده بود:«یاوران کوچک مهدی(عج)»  هریک از میهمانان کوچک انگشت خود راداخل استامپ زده ودر زیر اثر انگشت خود نام وسن خود را نیز ثبت می کردند. سپس یک بازوبند به هر یک اهدا می شد و به این طریق  در سپاه یاوران امام زمان (عج) ثبت نام می کردند و یاور کوچک حضرت می شدند و در حالی که با بستنی پذیرایی می شدند به داخل سالن راهنمایی می گشتند.

 جشن

 برای احترام به کسانی که به موقع در جشن حاضر شده بودند بازی مارپله ی بزرگی روی بنری طراحی شده بود و در روی کف زمین در قسمتی از سالن تعبیه شده بود که این کودکان علاوه بر امتیازبازی کردن با مارپله(راس ساعت 16 مارپله جمع شد.) اسم آنان یا دداشت شده وبرای شرکت درمسابقات جشن ،این افراد از الویت برخوردار بودند.در این هنگام سرودهای کودکانه پیرامون موضوع امام زمان (عج) جهت آماده سازی شروع برنامه پخش شد.

 جشن2

 

 ابتدای جشن با تلاوت سوره ی توحید توسط کودکی 3 ساله آغاز شد که ترجمه ی سوره به صورت  شعر توسط مجریان اجرا شد که در ذیل شعر به حضورتان تقدیم می گردد:

کارهای ما شروع می شه                                                        با نام خداجون همیشه

به ما می ده هر چی بخوایم                                                     مهربونیش کم نمیشه

همه بگیم با یک صدا                                                              تنها اونه فقط خدا

یگانه وبی شریکه                                                                   صاحب این دنیای ما

نه به ما نیاز داره ،                                                                  نه محتاج یاری ماست   

جای این خدای ما                                                                  تو دل ما بچه ها ست

نه مامان بابا داره                                                                    نه مامان بابا می شه

خانواده نداره                                                                        تک وتنهاست همیشه

هممون خوب می دونیم                                                             هیچکی خدا جون نمی شه

بعد از اجرای یک شعر داستانی در مورد امام زمان (عج) توسط یکی از بچه ها ،این شعر که مخاطبان با بله و خیر باید همراهی می کردند فضای متفاوتی را در جلسه حاکم کرد:

آی بچه های با صفا  بله       کوچولوهای با وفا    بله     امید سرزمین ما  بله   بچه ی خوب نماز خونه  بله نماز رو با ناز می خونه    نخیر(با علاقه می خونه)  شماها روزه می گیرین ؟  بله  روزه رو با زور می گیرین ؟ نخیر(اصلا شما روزه کله گنجشکی می گیرین)   خدا شما رو دوست داره؟ بله   مسلمونا رو دوست داره ؟ بله بچه مسلمونید شما؟ بله   دوستای شیطونید شما؟ نخیر   خدا شما رو دوست داره؟ بله    شما خدا  رو دوست دارید؟ بله       پیامبر ا رو دوست دارید؟ بله            اماماتون رودوست دارید؟ بله  امام زمانو رودوست دارید؟ بله          امام زمان هم شما گلای قشنگ را خیلی دوست داره.

     

جشن3                                                                                 

سپس روی مقواهایی که به شکل بادکنک طراحی شده بود القاب حضرت مهدی (عج) به همراه معنی هر کدام  نوشته شده بود و چون بسیاری از میهمانان توانایی خواندن و نوشتن نداشتند تنها کافی بود که به رنگ بادکنک ها و طرح روی هر یک دقت کنند تا جواب صحیح را در یابند؛ مثال : بادکنک زرد ستاره دار که روی آن حجت نوشته شده بود باید به     بادکنک زرد ستاره داری که روی آن دلیل روشن نوشته شده بود وصل می شد.        

هادی :هدایت شده       حجت: دلیل روشن         منتقم : انتقام گیرنده

منصور:یاری شده          منجی : نجات دهنده    بقیه الله: آخرین ذخیره خدا  

    جشن5                                                                                                             

  سپس مداحی کودکانه ای توسط مجریان اجرا شد که کودکان با گفتن « مهدی صاحب زمان » آنان را همراهی می کردند :

اون کیه وقتی بیاد ؟                 دنیا می شه گلستان                « مهدی صاحب زمان »

اون کیه وقتی بیاد ؟                 دردارو کرده درمان                     « مهدی صاحب زمان »

اون کیه وقتی بیاد ؟                 کافر می شه پریشان                 « مهدی صاحب زمان »

اون کیه وقتی بیاد ؟                دوست می شه با فقیران             « مهدی صاحب زمان »

اون کیه وقتی بیاد ؟               پر می شه مهر و احسان               « مهدی صاحب زمان »

اون کیه وقتی بیاد ؟                 ظالم می شه هراسان                « مهدی صاحب زمان »

بعد مسابقه ی متن شکل دار با همراهی  همه ی بچه ها به اجرا در آمد متنی به شرح ذیل روی مقوا نوشته شده بود. همین طور که قابل رویت است بخشی از متن به صورت نقاشی کشیده بود که این قسمت توسط کودکان خوانده می شد چون همان طور که ذکر شد بسیاری از میهمانان توانایی خواندن و نوشتن را نداشتند . مخاطبان به دو گزوه تقسیم شدند و همراهی بهتر  جوایز بیشتر.

« مهدی جان ، ما همه در انتظار تو هستیم . زمین و آسمان هم منتظر تو هستند. ماه و ستاره ها هر شب به امید دیدن تو به میهمانی آسمان می آیند . گل ها برای تو غنچه می کنند و درخت ها به برکت وجود تو گل می دهند . امامان معصوم گفته اند که وجود شما در دوران سخت غیبت مانند خورشید پشت ابر است. مهدی جان ، ما برای ظهورت دست به دعا بر می داریم و در انتظار روزی هستیم که تو بیایی.»

جشن6 

مسابقه ی گفتن «کدوم تصویر ،کدوم جمله ؟» هم با استقبال خیلی خوبی  روبرو شد؛ 10 تصویر مختلف بر روی تخته ای نصب شده بود. هر یک از مجریان یک جمله را قرائت می کردند و کودک می بایست جمله ی خوانده شده را با یکی از تصاویر مرتبط کند و برنده شود . جمله ها به شرح ذیل بودند:

1)وقتی او بیاید حیوانات هم، به هم ظلم نمی کنند .

2) او مثل خورشید پنهان در پشت ابر است.

3) وقتی او بیاید همه شاد و خوشحال می شوند.

4) پناه بردن به او مثل سوار شدن به کشتی است در دریای طوفانی.

5) او مثل ماه در آسمان است.

6) امام رضا (علیه السلام) در حدیثی در وصف امامان می فرمایند:

امام برای تشنگی آب گوارا است.

7) امام چشمه جوشان است.

8) امام برکه و گلستان است.

9) امام همدم و رفیق است.

10) امام پدر مهربان است.

  یک پذیرایی کوچک در این هنگام فضای مجلس را بیش از پیش متفاوت می کرد.

جشن6

مسابقه ی «آب شید ، یخ شید ، بخار شید» و«هرکی یه شکلک در آورد ،شکل عروسک در بیا ورد به شکل : بستنی خوردن ، لباس پوشیدن و...» برای تغییر فضا و با نشاط  کردن هرچه بیشتر جشن نیز تجارب قشنگی بودند.در مسابقه ی «آب شید ، یخ شید ، بخار شید» در هنگام بخار شدن کودکان  به بالا می پربدند و به هنگام آب شدن بر روی زمین دراز می کشیدند و به هنگام یخ شدن مثل مجسمه ای از حرکت باز می ایستادند.

بخش پایانی مسابقات نیز که با استقبال شایانی روبرو شد: قسمت لالایی مادران بود. مادران داوطلب باید لالایی انتظار ذیل را زمزمه می کردند و به برندگان جوایز نفیسی داده شد:

لالایی کن که باشی یار مهدی                                           بگردی همدم و غمخوار مهدی

لالایی کن که او آخر امام است                                         امامت بعد مهدی جان تمام است

لالایی کن که گویم کیست مهدی                                      میان ما ولی تنها ست مهدی

لالایی کن به نام و یاد مهدی                                            مشو غافل دمی ز یاد مهدی

در پایان هم پس از معرفی مجلات مهدیار ، ملیکا ، نرگس که در رابطه با امام زمان(عج) و کودکان است و دعا برای ایشان  ، پذیرایی ، اهدای جوایز ، دادن کتاب «از همین امروز» و 8 حدیث از امام زمان (عج) به مادران و بازدید از نمایشگاه کتاب ، جشن به پایان رسید. به امید روزی که این گونه جشن ها سالانه در جای جای ایران عزیز برگزار گردد.

تهیه وتنظیم :مرثا نورانی

 موضوع : گروه سفینه(جشن ها ومراسمات ویژه گروه)
تاريخ : سه شنبه 8 اسفند 1391 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : 1867 مرتبه

دعوا

 

مرحله ی اول دعوا:

وقتی مشاجره عادی است ؛دعوا رانادیده بگیرید.

مرحله ی دوم دعوا:

وقتی مشاجره عادی نیست:

1-  با پذیرش خشم کودکان نسبت به یکدیگر آغاز کنید؛ این کار به تنهایی ممکن است آرامشان کند.     مثال:بچه ها به نظرم شما دوتا از دست هم عصبانی هستید!

2- به حرف های هریک از آن ها با احترام گوش بدهید؛مثال: بچه اول:«اون گورخر منو برداشته من داشتم یه باغ وحش درست می کردم.»

 بچه دوم:«منم می خواستم با اون بازی کنم.»

والدین رو به بچه اول:« بنابراین  باغ وحش ساختن فکر تو بود و می خواستی اونو تنها بسازی!» بچه اول:«بله!»

والدین رو به بچه دوم:« اما وقتی که دیدی داداشت داره باغ وحش می سازه دل تو هم خواست؟ درسته؟»

 بچه دوم:«بله!»

3- نشان دهیدکه پیچیدگی مسأله را درک می کنید؛مثال:«متوجه شدم، وضعیت مشکلیه، دوتا بچه که هردوشون می خوان با یه اسباب بازی بازی کنن!»

4- نشان دهیدکه به توانایی آن ها در یافتن راه حل ایمان دارید؛مثال:«مطمئنم اگه شما دوتا عقل هاتونو رو روهم بذارین می تونین راه حل  خوب و منصفانه ای برای خودتون پیدا کنید.»

5- اتاق را ترک کنید؛ مثال:«تا شما دوتا این کار رو می کنین من می رم روزنامه بخونم.»

اگر بچه ها راه حلی به ذهنشان نرسید.چند پیشنهاد به آن ها بدهید:

1-شما می تونید نوبت به نوبت بازی کنید.

2- باهم با اسباب بازی ها بازی کنید.

منبع: خلاصه از کتاب«خواهر و برادر های سازگار»، نوشته: آول نابر و آلین ماز لیش، ترجمه:سهیلا ابوالهدی، تهیه وتنظیم: مرثانورانی.

 

 موضوع : روان شناسی
تاريخ : يکشنبه 6 اسفند 1391 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : 3387 مرتبه

خالصانه

کل اینترنتو گشتیم بلکه حداقل یک شعر کودکانه در مورد امام حسن عسکری پیدا کنیم. دریغ از حتی یک شعر. این شد که سید علی خودش دست به کار شد و با مطالعه منابع معتبر، یک شعر سرود. انشاء الله که صله اش را بگیرد سید کوچک شاعر من!

( لطفا با ریتم خوانده شود چون بیشتر شبیه ترانه شده این شعر پسرمان!)

من حسن عسکریم              من حسن عسکریم

همیشه، همیشه                به یاد تو می مونم

من مهربونم                       من مهربونم

امامتونم                            امامتونم

اسم بابام علیه، علیه            معروف به نقیه، نقیه

پدر من امامتونه                   نوه ی پیامبرتونه

اسم مامانم                      حدیث بود، حدیث بود

مثل سوسن پاک بود           پاک بود

برای همین لقبش،              سوسن بود، سوسن بود

شاعر: سید محمد علی بهشتی نژاد

، ٨سالهموضوع : شعر و قصه
تاريخ : يکشنبه 6 اسفند 1391 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : 2248 مرتبه

در اصول و روش های تربیت اجتماعی(1) به 5 اصل؛ 1-اصل کرامت،2- اصل محبت، 3-اصل برتری جایگاه والدین و مربیان نسبت به متربی، 4-اصل توجه به تفاوت­های فردی،5-اصل مدارا اشاره کردیم وحالا در ادامه:

٦- اصل اعتدال:

 • پرهیز از افراط و تفریط در امور روزمره.
 • آموزش اهمیت و ضرورت رعایت اصل اعتدال در تمام کارها به کودکان.
 • تشویق کودکان به رعایت اصل اعتدال در کارهای روزمره­ شان.

 

 

 

 

شیر

 

 

٧- اصل کمال­جویی:

 •  مدنظر قرار دادن این اصل در تربیت با در نظر گرفتن توانایی­های کودکان.
 • برانگیختن و هدایت حس کمال­جویی در وجود کودکان.
 • پرهیز از سختگیری­های نابجا و کمک به حفظ حس کمال­جویی در وجود کودکان.
٨-

 اصل راستگویی:

 • شناخت دلایل دروغگویی در کودکان در جهت مقابله با آن.
 • آموزش ضرورت راستگویی به کودکان.
 • یکرنگی در گفتار و اعمال به عنوان الگوی کودکان.
 • تشویق راستگویی کودکان در شرایط مختلف.

٩- اصل آراستگی ظاهر:

 • رعایت اصل آراستگی ظاهر به عنوان الگوی کودکان و نیز در جهت جذب متربیان به خود.
 • بیان ضرورت مدنظر قرار دادن این اصل در زندگی اجتماعی برای کودکان.
 • آموزش رعایت آراستگی به دور از سختگیری­های بی­جا.

 

منبع: اصول و روش های تربیت  اجتماعی کودک  براساس قرآن و نهج البلاغه ، فاطمه رمضانی ، پایان نامه کارشناسی ارشد علوم تربیتی گرایش آپ پیش دبستانی دانشگاه علامه طبا طبایی.

 تهیه و تنظیم:مرثا نورانی.

 
موضوع : تربیت دینی
تاريخ : يکشنبه 6 اسفند 1391 | نویسنده : یکی از ما
بازدید : 3727 مرتبه

اصل چیست؟ اصل همان بایدها است؛راه رسیدن از وضعیت موجود به وضعیت مطلوب.

روش چیست؟ برای اجرایی کردن هر اصلی روش هایی وجود دارد، روش ها  نسبت به اصول جزئی تر هستند.

(مامان و باباهای مهربان، مربی های محترم جسارتا این توضیحات را  آوردم تا مطالب کاملا مفهوم باشد وگرنه خدای ناکرده قصد جسارت به هیچیک از بزرگواران را نداشتم.)

حالا یک سری اصل و روش کاربردی را در تربیت  اجتماعی کودک را در زیر می آوریم:

١-اصل کرامت:

 

 • پرهیز از پست و بی­ ارزش شمردن انسان­­ها و لزوم برخورد توأم با احترام با آن­ها به عنوان مخلوق خدا.
 •  اجتناب از تحقیر و خرد کردن شخصیت کودکان.
 • آشنا کردن کودکان با توانایی­هایشان و تشویق آن­ها برای رسیدن به موفقیت.

٢- اصل محبت:

 • مدنظر قرار دادن نیاز تمام کودکان و بویژه کودکان با شرایط خاص به محبت.
 • پرهیز از کم کردن محبت به عنوان روش تنبیهی برای کودکان.
 • حفظ اعتدال در محبت کردن.
 • کودک

  ٣-اصل برتری جایگاه والدین و مربیان نسبت به متربی:

  • آشنا کردن کودکان با جایگاه خود و جایگاه سایر افراد در جامعه.
  • حفظ احترام افراد با جایگاه­های مختلف، به عنوان الگو برای کودکان.
  • تشویق کودکان به حفظ احترام افراد در جایگاه­های مختلف خصوصاً والدین و مربیان.
  • تشویق کودکان برای دستیابی به جایگاه­های بالاتر.

   

  ٤-اصل توجه به تفاوت­های فردی:

  • پرهیز از مقایسه کودکان با یکدیگر.
  • انتظار از کودکان به اندازه قدرت و توانایی­شان.
  • کمک به کودکان برای رسیدن به موفقیت، به اندازه توانایی­شان.

  ٥-اصل مدارا:

   

  • پرهیز از ناسازگاری با کودکان.
  • رفتار توأم با مدارا توسط والدین و مربیان به عنوان الگو برای کودکان.
  • پرهیز از نرمش بی­جا و عدم قاطعیت.

  بقیه اصل هارا در شماره های بعدی ببینید.قلب

  منبع: اصول و روش های تربیت  اجتماعی کودک  براساس قرآن و نهج البلاغه ، فاطمه رمضانی ، پایان نامه کارشناسی ارشد علوم تربیتی گرایش آپ پیش دبستانی دانشگاه علامه طبا طبایی.

   تهیه و تنظیم:مرثا نورانی.

   

   


موضوع : تربیت دینی
درباره وبلاگ

«بنیاد تخصصی کودک و ولایت سفینه» در نظر دارد با استفاده از شیوه های گوناگون جذاب و تجربه شده، کودکان مسلمان شیعه را با مفهوم ولایت و با اولیای دینی خود آشنا کند، انس دهد و آموزه های ایشان را به آنان منتقل کند. این بنیاد اهداف ذیل را دنبال می کند: ۱- کسب رضایت خداوند سبحان و اولیای او ۲- تربیت جامعه مهدوی در راستای زمینه سازی ظهور حضرت ۳- آشنا کردن کودکان با مفهوم ولایت و با اولیا دینی ۴- ارائه الگوی سبک زندگی اسلامی برای کودکان و خانواده ها در زمینه ی تربیتی ۵- آشنا کردن کودکان و والدین با فرهنگ اسلامی و نظریه های تربیت دینی ۶- ارائه راهکارهای عملیاتی و اجرای نظریه های تربیت دینی ۷- پرورش علمی و هنری و ادبی کودکان ۸- پرورش خلاقیت در کودکان ۹- جهاد فرهنگی در عرصه جنگ نرم. دوستانی که تمایل دارند با « بنیاد سفینه» ارتباط بگیرند،در قسمت نظرات،به ما اعلام کنند. با تشکر

موضوعات
آخرین مطالب
لینک دوستان
آرشیو مطالب
پيوند هاي روزانه
آمار سايت
افراد آنلاین : 15 نفر
بازديدهاي امروز : 1974 نفر
بازديدهاي ديروز : 3131 نفر
بازدید هفته قبل : 1974 نفر
كل بازديدها : 3852796 نفر
امکانات جانبی